Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A francia nyelvben van valami...

A francia nyelvben van valami szabálya annak hogy a szavak előtt la, le vagy l'-t használunk?

Figyelt kérdés
Nem régen elkezdtem online franciát tanulni. De mivel a nyelvtanuláos honlapon csak úgy tanulhatok franciát hogy angolul magyaráz ezért nem értettem hogy van-e valami szabálya ennek vagy csak egyszerűen megkell tanulni a szó elöljáróját magával a szóval. (angolul tudok csak a Doulingo amivel tanulok ezt nemel) magyarázta

2014. ápr. 22. 11:24
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Nincsen rá szabály, meg kell tanulni.

Ezek ugyebár a határozott névelők (angolul "THE", magyarul "A, AZ")


Az " l' " magánhangzóval kezdődő szavak előtt van, ezt talán nevezhetjük szabálynak. Pl.: l'écran (m), l'œil (m), l'étape (f), l'enquête (f), stb. (nemtől függetlenül)


A "la" a nőnemű, a "le" a hímnemű, míg a "les" a többesszámú főnevek előtt áll. (ez utóbbi szintén nemtől függetlenül)


Pl.: la fleur, le soleil, les filles, les garçons


Vannak főnévi végződések, amik segíthetnek megállapítani, hogy milyen nemű az adott főnév, s így a megfelelő névelőt, vagy majd a későbbiekben, a megfelelő egyeztetést használni.


Pl. :

Az alábbi végződésű főnevek nőneműek általában :

–tion, –sion, –ssion, –ure, –ille, –ade

(la traduction, la télévision, la session, l'allure, la nature, la famille, l'engueulade...)


A következőek pedig általában hímneműek :

–ier, –on, –oir, –ement

(le métier. le ton, le coupon, le miroir, le tiroir, l'enterrement, l'événement...)


Továbbá, a napok, hónapok, évszakok, nyelvek, fák is hímneműek :


le lundi, le mardi, le mercredi ...

un décembre froid

un printemps fleuri

un été chaud...

un arbre : un pin, un amandier, un chêne

les langues (la langue !) : le hongrois, le français, le russe, le japonais ...

2014. ápr. 22. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
0%

Doulingo. ez nagyon jó, itt sok mindent és sok nyelven lehet tanulni, ezen vagyok én is, sajna a magyar értelmét nem írja csak az angol megfelelőjét.

A kérdésedre a válasz, hímnemű személyek, tárgyak le névelőt kapnak, la pedig a nőnemű dolgok. les ez a többesszám.(s a jele) ez mindegyik nemre érvényes.


Les filles. A lányok.


Les garçons. A fiúk.

Arra figyelj, hogy a nőnemű élőlények tárgyak azok mind -e-re végződnek.

pl.la table. a tábla. hogy ez mitől nőnemű, azt csak a franciák tudják.

a többesszáma pedig ez "Les tableaux." a táblák. a szótöve table,(tábla) amúgy nekik minden tábla:)az asztal is, lehet hogy amit vízszintbe. v. függőlegesen helyezünk, az nekik mind tábla;) hogy mitől, miért kapja az aux végződést azt talán egy franciául jól tudó személy biztosan elfogja magyarázni, ha rátalál a kérdésedre, és az én még nem sok francia szavakat tudó válaszomra.

És még egy fontos un" hímnemű dolgokra utaló határozott vagy határozatlan névelő. une pedig női. mint látod e végződést kapott. Sok szerencsét, jó tanulást kívánok Neked!;)) Ja még az l' is kitetted. ez a hiányjel az angoloknál is van, a magánhangzók torlódásának elkerülése végett. Csak azt nem tudom anno a nyelvszakértők mi a fenének írták , ha nem alkalmazzák. Jó kérdés?

Szóval ha a le, la, és h(h, amit ki sem ejtenek, szóval ha ezek után olyan szót írsz ami szintén magánhangzóval kezdődik akkor kiteszed ezt az aposztrof úgy mond hiány jelt.pl.L'homme.A férfi. mondod " lom" a többi csak írott betű. Most veszem észre , hogy ez is e-re végződik, pedig férfiről van szó,v is 'a férfi.' v. a szeretni ige. l'amour. ez több mint valószínű la amour lenne, de minek két a betűt hangot adni? ezért kiteszik a hiány jelt L'

Nem ejtjük ki, rengeteg betűt írnak a franciák, de a betűknek csak egy töredékét ejtik ki. Ez nyelvtan, ezt még tanulni kell.

Remélem, tudtam segíteni. Üdv:)

2014. ápr. 22. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
*vagyis hát nem csak személye. gyűjtőnéven élőlények, bármi legyen az az élőlény, virág, ember, halfélék állat stb.
2014. ápr. 22. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

the, this,

A Doulingo nem mindig ismeri fel a francia névelőket.

Tőlem is elvett szíveket, de én éltem a lehetőséggel és éljél te is!

Alul van egy nyíló tábla, ahol megírhatód a véleményedet, vagyis melyek a helyes névelős szavak a franciában, ezzel is segíted, segítjük, azokat akik önzetlenül, rengeteg időt nem sajnálva létrehozták ezt a tanulási lehetőséget, mindazoknak akik szeretnének megismerkedni a különböző nyelvekkel.

Én kétszer ütköztem ilyenbe, jeleztem a szerkesztők felé, az egyiket már helyesen alkalmazzák,( a névelő francia megfelelője)

2014. ápr. 22. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
90%

Első, nagyon jó a magyarázatod.

Második, már ne is haragudj, de összevissza beszélsz...

Az -e végződés nem jelenti azt, hogy egy dolog nőnemű. (le livre) Az -age végződésűszavak (âge, garage, forage, bagage és még ezer ilyen) mindig hímneműek. "La table = asztal"-nak semmi köze a "le tableau = kép" szóhoz, hacsak nem a gyökere.

Az "amour = szerelem" szó aközé a három kivételes szó közé tartozik amelyek egyes számban hímneműek, többesben pedig nőneműek. (l'amour merveilleux, les amours merveilleuses)

A másik két szó a "l'orgue = orgona (hangszer) és a "délice = örömm, élvezet, gyönyörűség".

Nem sorolom a többi hibát, de nézz utána, mielőtt valamit biztosként állítsz!

Hozzáteszem, hogy egyáltalán nem sértegetni akarlak...

Nem tudhat mindenki mindent.

2014. ápr. 22. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

"Arra figyelj, hogy a nőnemű élőlények tárgyak azok mind -e-re végződnek."


Ezt sem hagyhatom szó nélkül.

Mióta végződnek -e-re pl. a "la maison, la saison, la peau, la voix" (ház, évszak, bőr, hang) szavak, hogy csak a hirtelen eszembejutott szavakról beszéljek?

Nem lesz ez így jó se Neked, sem annak, akit így - nyilván nem szándékosan - de félrevezetsz...

2014. ápr. 22. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
ha jol tudom, az -ette vegu szavak is tobbnyire nonemuek pl. la baguette
2014. ápr. 24. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm az eddigi segítséget! :) sokat segítettetek! :)
2014. ápr. 25. 23:42
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

"az -ette vegu szavak is tobbnyire nonemuek"


Igen, legtöbbször azok, nem is jut most hirtelen eszembe olyan -ette végű szó, ami hímnemű lenne.

Ez általában a magyar -ka-ke kicsinyítőnek felel meg, persze nem mindig:

Julie-Juliette, Jeanne-Jeannette, Paule-Paulette, maison-maisonnette, fleur-fleurette (bár ez nem ugyanaz :D).

Vagy a hímnemű eredeti szóból lesz nőnemű alak: cadet (öccs) cadette (húg), minet-minette stb.

Pirouette, baguette, manette, mallette, toilette, palette, lehetne sorolni napestig...

2014. ápr. 26. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Kihagytam a legaranyosabbat: quéquette (coucougnette, zizi: fütyi) :))

Bár ez, teljesen logikátlanul, a harkály (pic, pivert) népies neve is! :mdr: :D

2014. ápr. 26. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!