Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A többi magyar igeidőt miért...

A többi magyar igeidőt miért kellett kiiktatni a nyelvből?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy van olyan is, ami a latinból lett a magyarra erőszakolva, de volt több rendes igeidő is, amit a nyelvújítás egyszerűen kitörölt a nyelvből. Vagy akkor sem használták?


Elbeszélő múlt: várék

Folyamatos múlt: várok vala

Régmúlt: vártam volt

Jövő idő másik alakja: várandok


Ezek mind megvoltak a magyar nyelvben, a nyelvújítóknak hála pedig kitörlődött a nyelvből. De miért?

Miért nem lehetett meghagyni? El nem hiszem, hogy az emberek felhagytak a használatával, mert pl az angolban ennél jóval több igeidő van, és mégsem hagynak fel a használatukkal, és térnek át 3-ra.


Miért?



2014. szept. 19. 11:33
1 2 3
 1/22 A kérdező kommentje:
Most meg már annyira feledésbe merültek, hogy nem is tudjuk pontosan, hogy egyes alakokat hogyan kell képezni.
2014. szept. 19. 11:35
 2/22 anonim válasza:
77%
Egyszerűsítették, ilyen egyszerű. Minek bonyolítani?
2014. szept. 19. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%

Azért "élő" a nyelv, mert folyamatosan változik. Napjainkban is.

Nem "kellett", hanem nem használták.

.

Hányan használják ma a Pécsett, Győrött, Kolozsvárott stb. alakot?

2014. szept. 19. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
10%
Sajnos sokan erőltetik ezt az idétlen tt-zést. A nyelvújítók meg helyesen tették a dolgukat. Az angolokat pedig jól tökön kéne rúgni a kihallhatatlan th-ikat, az összevont s-jeik, d-jeik miatt. Na ők aztán mindent egyszerűsítenének.
2014. szept. 19. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
86%
Én megvagyok azokkal amik maradtak...
2014. szept. 19. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 BringaManó ***** válasza:
97%

"kellett kiiktatni"???


mármint hogy miért tűntek el/haltak el/sorvadtak el? azok a fránya nyelvhasználók lehettek, hogy a fene essen beléjük... de ettől te még nyugodtan használd, remélem, hogy senki nem tiltotta meg neked, és nem is akadályoz benne semmi, gondolom.

nekem tetszene! lécci-lécci!

2014. szept. 19. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
100%
Én örülnék, ha léteznének. :D Kifejezetten tetszik. Ami azt illeti, szívesen olvasnék is akármit, ami ilyen stílusban íródott. Tippek, esetleg?
2014. szept. 19. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:

Az angol az nagyon más logikával rendelkező nyelv, ott néhány igeidő tényleg SZÜKSÉGES. :) Ha csak azt nézzük, hogy a feltételes mondatokat hogyan képezik... 3 igeidővel nem állna össze.


Nem kell mondjuk sztem ráparázni. Ha a gyakorlati oldalát nézem 5-6 igeidővel elég jól elvan az ember. 12+1 helyett. Ráadásul sok esetben több lehetséges megoldás is van kifejezni, amit akarsz. :)

2014. szept. 19. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
100%
Ne a nyelvújítókat hibáztasd; ők már csak olyan elemektől szabadultak meg, amelyeknek nem volt semmilyen jelentésmegkülönböztető szerepük. Egyes elemeket a nyelvújítás után is használtak, lásd például Petőfi Sándort, vagy Jókai Mórt.
2014. szept. 19. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
100%
Az angolok igazából 7-8 igeidőt használnak, a többi csak nagyon ritkán kerül elő az életben.
2014. szept. 19. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!