Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írják helyesen:Elmentem...

Hogy írják helyesen:Elmentem szemüveget venni az ofotért[? ] be vagy ba?

Figyelt kérdés
Előre is köszönet

2014. okt. 12. 19:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Vegyes hangrendű szó, így csatolhatsz hozzá mély- és magas magánhangzós toldalékokat is. Szerintem amúgy az Ofotértbe jobban hangzik.
2014. okt. 12. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
100%

Én is úgy mondanám, hogy ofotértbe, de mindkettő helyes, mivel vegyes hangrendű a szó. Ilyen szavaknál általában az utolsó szótag magánhangzója a meghatározó, kivéve, ha az e, é vagy i, í. Ebben az esetben legtöbbször mély hangrendű toldalékot kap a szó, de persze vannak kivételek (pl. októberben).

Szóval erre nincs kőbevésett szabály, az iskolákban az egyszerűség kedvéért sokszor azt tanítják, hogy használjuk a mély hangrendű toldalékot..

2014. okt. 12. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget a megvilágosodásomhoz. :)
2014. okt. 13. 07:01
 4/11 anonim ***** válasza:

Mindegyik helyes.

A vegyes hangrendű szavakhoz csatolható mély és magas hangrendű toldalék is, bár általában a magas gyakoribb, és - volt magyartanárom szerint - az utolsó szótag hangrendje dominánsabb.

Bár volt matek oktatónkra mindenki furán nézett, amikor azt mondta, hogy "mateket", és nem azt, hogy "matekot".

2014. okt. 13. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 BringaManó ***** válasza:

Igen, ez hálás téma, itt ahány válasz, annyiféleképpen világosodhatsz meg... :-)


Az én verzióm az eddigiekhez képest:


– vegyesnél valóban sokszor lehet ilyen is, olyan is, de ez leginkább akkor igaz, ha az utsó szótagban e van, előtte pedig mély hangrendű

(l. a hivatalosan is ingadozó vegyeseket, vagyis amelyekben mindkettő toldalék lehet, "szótárilag" is: fotel, hotel, balett, Karesz stb.);


– ha é, i, í van az utsó szótagban, akkor az a szótag "átlátszó" hangrend szempontjából (tehát az előtte lévő számít);

– ennek megfelelően az "ofotért"-hez hasonló "magánhangzó-kiosztású", é végű szavak általában egyértelműen mély hangrendű toldalékot vonzanak, pl.:

rostély, borbély, fortély, bordély - a

buborék, kartoték, nyomorék, kotorék - a

expozé - a

bár vannak ellenpéldák is:

majonéz, indonéz - e

homogén, halogén, erogén, fotogén - e

ráadásul ezek szerintem ingadozók:

ortopéd, domén, bohém - e/(a)


Az ofotérthez én magas hangrendűt kapcsolnék, ez pedig azért lehet, mert az ofotért eredetileg nem egyszerű szó, hanem szóösszevonás, vagyis darabokból van összerakva (Optikai, Finommechanikai és Fotócikkeket Értékesítő Vállalat), így a nyelvérzékem úgy gondolja, hogy a toldalékolás szempontjából összetett szóként viselkedik, vagyis az utolsó szótag számít, ahhoz igazítja a toldalékot.

(De az ofotértba sem nagyon gáz.)


(Hogy a fenti példák között a -gén és -néz végűek miért vonzanak mégis inkább magas toldalékot, az már egy másik történet... :-)

2014. okt. 13. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

"az ofotért eredetileg nem egyszerű szó, hanem szóösszevonás, vagyis darabokból van összerakva (Optikai, Finommechanikai és Fotócikkeket Értékesítő Vállalat)"


Ezt én is megnéztem tegnap, mert érdekelt, hogy miért tartották meg egy régi, "cucilista", -ért végű vállalat nevét, holott a legtöbbet megváltoztatták.

Most már csak azt magyarázza el valaki, hogy az Ofotértbe vagy az Ofotértba miért megy mindenki szisztematikusan KIS KEZDŐBETŰVEL?

Igaz ugyan, hogy szóösszevonás, de azért mégis egy vállalat neve, nem?


Kérdező, bocsáaa meg, kérlek, az offért!

2014. okt. 14. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 BringaManó ***** válasza:

Háát, volna egy válaszom, ha nagyon ki akarnám magyarázni magunkat, bár igazából szerintem itt nem ez az oka, de lehetne is akár. :-)

(Itt szimpla hanyagság volt, bocs.)


Van 1-2 ilyen "cucilista-de-már-nem-úgy-hívják" típusú vállalatnév, amelyek akár hivatalosan is köznevesülve vannak (pl. közért – hajdan Közért / Községi Élelmiszerkereskedelmi Rt.), vagy akár csak "házi szóhasználatban": pl. szoktam mondani olyat, hogy "majd veszünk radírt az ápiszban". Pedig az Ápisz is ugyanolyan, mint az Ofotért: ma is létező válallat, amely direkt megőrizte a patinás nevet ( [link] ), de azért én attól függetlenül bármelyik jöttment papír-írószer-boltot képes vagyok „leápiszozni”. :-)

Na, hát akár lehetne ilyen az "ofotért" is, de erre már csak azért is sokkal kisebb az esély, mert míg a papír-írószer-bolt funkciója ugyanúgy megvan, csak már nem mind "Ápisz", addig azt ma már ugye ritkán mondjuk, hogy "viszem a filmet előhívatni az ofotértbe <vagy bárhova máshova>"... :-) Az "ofotértnek" ez a funkciója mára múlté. Szemüveget csináltatni mer nem jár annyira sűrűn az ember, mint papírért, írószerért. :-)


Úgyhogy ez a magyarázat gyenge próbálkozás volt.



Ui.: Amit én papír-írószer-boltnak írtam, az egyébként helyesen papír-, írószerbolt vagy papír- és írószerbolt, esetleg "Papír, írószer" bolt – csak nekem szimpatikusabb volt az a szabálytalan forma. :-)

2014. okt. 14. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
Én úgy mondnanám, optikába :)
2014. okt. 14. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 BringaManó ***** válasza:

Igen, igen, természetesen.


Persze ebbe is bele fognak kötni, mondván, „Micsoda pongyolaság!, te maximum egy űrteleszkóp optikájába férnél bele!, miket beszélsz már, hej! Te azt akartad mondani, hogy »az optikushoz« vagy »az optikai szaküzletbe«, esetleg »az Optikába« (ha pl. a cég neve az, hogy Novák Optika, és röviden Optikának mondod), de az optikába???!...” – de ne törődj velük, hülyék. :-)

2014. okt. 14. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Bravó, BájMadaram, "esztetet jól megaszontad"!

Te persze inkább az optikusba mennnél, ugye? Már ha csinos hölgyemény a fentnevezett... :D

(Oh, bocsánat! Ziccer volt... :))

2014. okt. 14. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!