Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Amikor egy konkrét személynek...

Amikor egy konkrét személynek írsz levelet, akkor nagy betűvel kell írni, ha őt említed?

Figyelt kérdés

Gondolok olyanra, hogy pl. azt írom:

sietek Hozzád; gondoltam Te majd megoldod; Veled sokkal jobb volt

vagy ezeket a szavakat ugyanúgy kis betűvel kell írni?

Köszönöm a válaszokat!



2014. dec. 25. 21:29
 1/4 anonim válasza:
0%
Mért kéne? Egyátalán nem kell csak ha konkrétan a nevét írod.
2014. dec. 25. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 BringaManó ***** válasza:
100%

Kelleni nem „kell” naggyal, ez csak egy szokás, illetve egy lehetőség, az AkH.-ban a 149. pont írja az ilyen esetekről (pl. levél szövegéről)a következőket:

"Azokat a közneveket, névmásokat és névmási szerepű határozószókat, amelyek a megszólított személyére vonatkoznak, szöveg belsejében általában kisbetűvel kezdjük: Légy szíves, barátom, látogass meg minket! Arra kérem (a) tanácselnök elvtársat, szíveskedjék ügyemet kedvezően elbírálni. Bárcsak itt lehetnél te is! Valószínűleg önöket is érdeklik fejlesztési terveink. Örökké hálás leszek neked a segítségedért. Melegen érdeklődött irántatok. Stb. – Fokozott tisztelet kifejezésére azonban az ilyen esetekben nagybetű is alkalmazható: Szeretném, Apám, ha nem értene félre. A legfőbb érdem az Önöké. Szeretnék mindig Veled lenni. Stb. Két (vagy több) szóból álló megszólításoknak ilyenkor is csak az első szavát kezdjük nagybetűvel: Bocsássa meg, Igazgató úr, hogy soraimmal fölkeresem! Tisztelettel emlékeztetem (az) Államtitkár elvtársat arra, hogy… stb. Hasonlóképpen: Felkérem Horváth kartársat vitaindító előadásának megtartására. Ezt Ferenc bátyám és Erzsi néném is jól tudja. Stb."


Tehát jó úgy, ahogy te írtad (pláne, ha valamiért fennáll a "fokozott tisztelet" vagy hasonló érzelem – pl. egy szerelmes levélben is nyilván helye van ilyennek :-).

De ha kicsivel írod ezeket, az sem hiba – helyesírásilag legalábbis semmiképpen. :-)


Ui.:

„gondoltam, Te majd megoldod”: vessző! :-)

2014. dec. 25. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm e hosszú megfogalmazást! megjegyzem :)
2014. dec. 26. 00:17
 4/4 anonim ***** válasza:
27%
Én nem húzom ilyen hosszúra, szóval a Veled, Hozzád, stb szerintem nyálas buzzancskodás, de van rá kereslet.
2014. dec. 26. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!