Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Motort, vagy motrot?

Motort, vagy motrot?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Szerintetek melyik a helyes? Motort vagy motrot? Annyit elárulok, hogy most, ahogy ide beírtam, a motrot szót aláhúzta pirossal.


2010. febr. 7. 11:54
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%

Motort.

Motrot Csallóközben és Kisalföldön használják.

2010. febr. 7. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 dellfil ***** válasza:
100%
Meg Békés megyében. Ott hallottam így: motrot. A helyesírás elfogadott szabálya szerint: motort.
2010. febr. 7. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
100%
Én békés megyei vagyok, és a motrot szó amolyan szójáték. Mint a tanarat.
2010. febr. 7. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%
én kisalföldi vagyok de irritál ha valaki motrot emleget. motor. pont.
2010. febr. 8. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
85%
Nos, ez érdekes kérdés, mivel a motrot lenne a magyar ragozás, de ezt a szót még annyira idegen szónak érzi a fülünk, hogy a köznyelvben a "motort" alakot használjuk. A "motrot" sem hibás. Nyelvésztől hallottam (azt hiszem, Grétsy László mondta a rádióban), hogy akkor fogja ezt a szót teljesen befogadni a magyar nyelv, amikor majd úgy ragozzuk, hogy motrot. Tehát ez egy fejlődési folyamat.
2010. febr. 9. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
71%
12:36: a szóhasználat nem helyesírási kérdés. A helyesírás arról szól, hogy az adott hangalakot milyen betűkkel írjuk le, nem arról, hogyan ragozzunk vagy melyik szóalakot használjuk.
2010. febr. 9. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
65%

Persze hogy "motort", kedves kérdező!

A "motrot" használata csak amolyan "vicces" szóképzés, mint ahogyan a "szik sarjából" "sík szarja"** lesz... Egy kis szójáték ! (vagy dislexie)


**Emlékezz... Ezzel játszottunk, amikor Arany János Toldiját tanultuk!


Remélem, a válaszok megfelelőek voltak számodra!

Szeretettel.

2010. márc. 4. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
84%

Motort!!!

Feláll a szőr a hátamon akkor is ha csak ilyet olvasok, hogy motrot...(Alá is húzta a nyelvi ellenőrző XD )

2010. márc. 4. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim válasza:
100%
Motort!!!!Előzö,ezzel én is így vagyok!
2010. márc. 5. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
85%

MOTORT.


Azért nem lehet motrot, mert tökéletesen ki tudjuk mondani a szót a szótő megváltoztatása nélkül. A magyar nyelv egyik tulajdonsága, hogy nem változtat szótőt, ha átalakítás nélkül ki tudja folyékonyan mondani.


Sőt.Nekem a motrot-ba talán még a nyelvem is megakad.:D

2010. márc. 20. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!