Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a különbség a "miatt" és a...

Mi a különbség a "miatt" és a "végett" szavak között?

Figyelt kérdés
A Mónika showban rendszeresen a "miatt" helyett "végett"-et használják. Olyan furán hangzik pl.: A gyerekek végett maradtunk együtt.
2010. febr. 14. 19:18
 1/6 anonim ***** válasza:
94%

miatt: abból az okból, pl. A nagy havazás miatt járhatatlanok az utak.

végett: céljából, pl. Kirándulás végett mentünk az erdőbe. (na jó ez így fura, de most nem jutott eszembe semmi értelmes.)


17/L

2010. febr. 14. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
93%

A végett csak célhatározót jelölhet, míg a miatt lehet okhatározó és célhatározó is.


Tehát:

valami végett = valami céljából

valami miatt = valamilyen okból kifolyólag, vagy valami céljából.

2010. febr. 14. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
90%

Ez nekem is feltűnt már!:D

Szerintem csak értelmesebbeknek akarnak tűnni, hogy a miatt helyett a végettet használják.:D

2010. febr. 14. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
84%

Nagyon idegesítő nyelvhelyességi hiba, mint a suksükölés (kifessük a szobát), az -e izé helytelen használata (azt szeretném tudni, hogy nem-e lehetne...) és a többi ilyesmi.

Valóban az a különbség, hogy a miatt okhatározói, a végett pedig célhatározói névutó (ragok közül mindkettőnek az -ért a megfelelője, és kérdezni is úgy kérdezel rá mindkettőre, hogy miért). A kötőszóik között is van különbség: ha "azért, mert", akkor okhatározói, ha "azért, hogy", akkor célhatározói alárendelésről van szó. Gyakorlatilag képtelenség összetéveszteni a kettőt.

2010. febr. 14. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 treffhetes ***** válasza:
100%

hát igen, a Mónika show nem épp a műveltség fellegvára...ami viszont kétségbe ejtő (szerintem), hogy egyre gyakrabban lehet összefutni ezzel olyan helyeken is, ahol azért nem várná az ember, hogy ekkora hibákat kövessenek el

ja,és az eredeti kérdésre visszatérve (csak hogy arra is válaszoljak):ahogy már kifejtették, miatt - ok, végett - cél

2010. nov. 7. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek a választ, nekem hasznosak voltak!
2010. nov. 8. 08:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!