Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A fekete lyukat miért kell...

A fekete lyukat miért kell külön írni? Úgy nem jó, hogy: "feketelyuk"?

Figyelt kérdés

Egy fekete lyuk, mondjuk a földben, azt lehet külön. De a feketelyukakat szerintem egybe kéne írni. Tudom mindenhol külön írják, és úgy is tekintik helyesnek, de én ezt nem tartom helyesnek. Valamivel jelölni illik, hogy nem egy "fekete színű lyukról", hanem egy "feketelyukról" van szó. Ahogy a szemüveget is egybe írjuk, és nem külön, mintha a szemnek az üvege lenne.


Miért írjuk hát külön a feketelyuk szót? Milyen nyelvtani szabály van érvényben, hogy így teszünk? Illetve támogatjátok-e, hogy ezentúl külön írjuk?


2015. márc. 13. 17:52
 1/6 anonim ***** válasza:
77%
Tudod mivel illik jelölni? A szövegkörnyezettel. Kétlem, hogy egy normális szövegben összekeverhető lenne az űrbeli fekete lyuk és a földbe vájt fekete lyuk.
2015. márc. 13. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Írd úgy! A fekete lyuk attól vígan feketéllik!
2015. márc. 13. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
54%

Én részemről nyelvújítás párti vagyok, és szívem szerint az égitest értelemben egybeírnám, hogy feketelyuk. – Mint ahogy magát az 'égitest' szót is lehet egybeírni.


(((Amúgy természettudományos körökben, ahol ténylegesen ezt a fajta feketelyukat emlegetik, a helyesírással kapcsolatban két fontos illemszabályt figyeltem meg:

1. Valamelyest illik törekedni a helyesírásra.

2. Nagyon nem illik a helyesíráson kötözködni.

Amíg jól olvasható a szöveg, teljesen mindegy, hogy Kirchoff vagy Kirchhoff, illetve hogy Cauchy-Schwarz egyenlőtlenség vagy Cauchy–Schwarz-egyenlőtlenség. – Na jó, ha tulajdonnevet ír rosszul, azt még egy professzornak is meg merem említeni, de tényleg nem ilyeneken múlnak a dolgok.)))

2015. márc. 13. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 BringaManó ***** válasza:
100%

Hogy a fekete lyuk egybe lesz-e írva, az idő kérdése, ha sokan írják egybe, akkor majd összenő.

A szemüveg viszont rossz példa volt, az semmilyen értelemben nem írható külön. (Kivéve, ha "egy szem üveg" (='egy darab üveg'), vagy ha "mindkét szem üveg mögött van" – de ezeket csak viccnek szántam, nyilván nem ilyen esetekről beszélünk.)

A szemüveg nem hagyomány és/vagy jelentésmódosulás miatt írandó egybe (mint ahogy a feketelyukat szeretnéd), hanem mert jelentéssűrítő összetétel.

2015. márc. 13. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Vree ***** válasza:
33%

Miért álljunk meg a feketeluykaknál? Vigyük ezt a véksőkig!


sötét energia és anyag helyett sötétenergia, sötétanyag

mágneses energia helyett mágnesesenergia

felületi feszültség helyett felületifeszültség

római császár helyett rómaicsászár

gyakori kérdések helyett gyakorikérdések


Nemtom, szerintem az egész ötlet, hogy egy jelzős szerkezetnek nem lehet önálló külön jelentése, és hogy az egybeírás a megkülönböztető tényező, szerintem úgy értelmetlen mindkét szinten, ahogy van.


Kezdve azzal, hogy a magyar h.írás egybe-vagy különírat már más szabályok szerint sok mindent, amire a te feltalált szabályod vonatkozhatna.


A te példád pl: szemüveg=szemnek való űveg; lásd lábvíz (lánbak való víz), fejsérülés (fej sérülése), diákotthon. Ez nem az a szabály, amit te állítasz, hanem egyfajta tulajdonviszonyt jelölő szerkezet, amit állandósult kifejezéseken kívül is így kell írni.

2015. márc. 13. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"Nemtom"

De én t'om, hogy mi lesz ennek a vége.

Nagytestvér nemjó. Duplaplusz duplagondol kacsabeszéd.

Tessék elolvasni az 1984-et. Tökéletesen leírja az egész folyamatot.

2015. márc. 15. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!