Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ezt hogy kell leírni?

Ezt hogy kell leírni?

Figyelt kérdés
Poirot-ról lenne szó. Azt hogy írjuk le hogy őt? Poirot-t? Vagy Poirot-ot?
2010. febr. 25. 09:04
 1/8 A kérdező kommentje:
vegyük figyelembe, hogy kiejtése: poáró
2010. febr. 25. 09:05
 2/8 anonim ***** válasza:
94%
szerintem Poirot-t, úgy mint a -val/-vel rag, az is az utolsó kiejtett hanghoz igazodik
2010. febr. 25. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is így helyes!
2010. febr. 25. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
69%

Minden ilyen esetben ki kell magadban mondanod helyes kiejtés szerint a tulajdonnevet, majd azt magadban raggal ellátod. Ilyenformán a ragok például a következőképp alakulnak (fonetikusan): DezsőfiVEL - DezsőfiT, SekszpírREL - SekszpírT, PoáróVAL - PoáróT.

A tulajdonnévhez viszont írásban nem(!) nyúlunk, ezért azt helyesen írjuk le, a rag kötőjellel toldódik hozzá:

Dessewfy-vel - Dessewfy-t, Shakespeare-rel - Shakespeare-t, Poiro-val - Poiro-t.

2010. febr. 25. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A végét eltévesztetted: Poirot-val, Poirot-t.


Ráadásul ha nincs indok rá, akkor kötőjelet sem kell használni: pl Dessewfyvel és Dessewfyt. Itt ugyanis a tulajdonnév utolsó szótaga/betűje leírva megegyezik a kiejtéssel.


Példa erre: Dumbledore-ral, de Weasleyvel.

2010. febr. 25. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Tényleg, két dolgot is benéztem. De legalább Sekszpír stimmel :o


Poirot-t tehát a helyes.

2010. febr. 25. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2010. febr. 25. 10:54
 8/8 anonim ***** válasza:
mivel az utolsó hangot nem ejted Poirot, ugye a t-t nem ejtjuk ezért kötőjellel kell kapcsolni hozzá a toldalékot tehát: Poirot-t, Poirot-val, stb
2010. ápr. 3. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!