Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan toldalékoljuk a "Chelse...

Hogyan toldalékoljuk a "Chelsea" nevet?

Figyelt kérdés
Ha azt akarom mondani, hogy pl. nem mérgelődhetek rajta, akkor azt Chelsea-n ként kell leírni?

2015. júl. 22. 09:26
 1/3 BringaManó ***** válasza:

Igen, kötőjeles.


[link]

2015. júl. 22. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 GLadislaus ***** válasza:

"...ha az utolsó kiejtett hangot betűknek bonyolult, írásrendszerünkben szokatlan együttese jelöli..."

Nekem ez elég homályos definíció. Ha szokatlan az "eu" az ő hang jelölésére a Montesquieu névben, akkor miért nem az az "ou" az u jelölésére az Anjouban? Ez alapján nem egyszerű dönteni.

2015. júl. 22. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 BringaManó ***** válasza:

Valóban nem mindig könnyű eldönteni, ezért is csináltak egy listát az OH. 275-276. oldalán arról, hogy „Vannak azonban olyan többjegyű idegen betűk, amelyekhez a toldalék közvetlenül kapcsolódik, például:

ae: Bacillus influenzaet, Cannaenál, captatio benevolentiaevel, curriculum vitaeje, lapsus linguaeről, lucrum cameraeben, Patrona Hungariaebe, Sopianaeról;

ee: Albeet, Kleenek, Leevel, Tennesseeről, de: Renée-vel, bourrée-t;

ii: Hawaiin;

oo: Daewootól, voodoot, Waterlooban;

ou: Anjouk, Ouagadougouban, Pompidounál, sout;

sch: Boschsal, Frischnek, hochdeutschul, naturburschok, übermenschnek;

sh: amishok, backslashsel, Cavendishtől, Macintosht, royal flushről, squashol;

th: Bayreuthban, Hindemithtel, Macbethet, Meredithszel, Perthben, Plymouthba, Smithszel, Wordsworthszel.”


(Tudom, hogy ez egyeseknek nagy segítség, mások pedig felkapják a vizet, hogy "nehogymá az OH. mondja meg!" – sőt talán még metszete is van a két halmaznak :-) –, de én most nem akarok erről vitázni, csak leírtam. Csupán a "jó/rossz hír hozója" vagyok, ne vessetek a mókusok elé. :-)


–––


Sajnos az idézett felsorolás előtti "például" egy kicsit elbizonytalanítja az embert, így már nem mindig segít a lista: e miatt a "például" miatt ugyanis már nem működik "a kivétel erősíti a szabályt", vagyis nem lehet kimondani kategorikusan, hogy minden más esetben kötőjellel írandó.


(Persze ez a "például" sem véletlenül van ott... Pl. a -ts , ill. -tes végződésű angol szavak esetében lehet rajta polemizálni, hogy azokban a "betűknek bonyolult, írásrendszerünkben szokatlan együttese jelöli" a [c] hangot, vagy egyszerűen szóvégi "s" jelöli a [tsz] hangkapcsolatból az sz-t...

Keatscel, Yeatscel, Gatescel(?)

vö.:

[link]

[link]


Nem is beszélve arról, hogy

McDonald’scal – [link]

McDonald’sban – [link]

Sőt!, kapaszkodjatok:

mcdonald’sos – [link]

2015. júl. 22. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!