Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha a mondatban van megszólítás...

Ha a mondatban van megszólítás, azt nagybetűvel kell írni?

Figyelt kérdés

Most konkrétan nem a mondatkezdő nagybetűre gondolok, hanem ha a megszólítás a mondat "belsejében" van. Például:


Szeretnék venni egy autót Neked.

Nagyon szeretem, amikor az Ön társaságában lehetek.


Mert sokszor találkoztam már ilyennel, és olyannal is, amikor a megszólítás ugyanebben a helyzetben volt, és nem volt nagybetűvel írva...



2015. júl. 28. 22:51
 1/6 anonim válasza:
44%
Hivatalos levélben, vagy ha udvarias szeretnél lenni, akkor igen. Ha mondjuk egy könyvben írod ezeket, akkor nem kell, csak ha az adott személynek írod, akkor illik, de nem köveznek meg, ha nem teszed.
2015. júl. 28. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
66%
Nem kell nagybetűvel, de illik.
2015. júl. 28. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
76%

Ahogy az előző írta...

Udvariasság, tisztelet vagy a szeretet jelzése. Ám nem kötelező.

2015. júl. 28. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
85%

Nem kell nagy betűvel írni, s nem illetlenség kicsivel. Így pontos. Nem elvárás.

Én úgy mondanám, helyesírási szabályokkal nem ellentétes, ha nagy kezdőbetűvel írod a tisztelet, megbecsülés jeleként.


Sokan viszont nagy betűvel írják az Őt, Én, Nekik stb. szavakat is, ami már helytelen.

2015. júl. 29. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
75%
Sok helyen láttam, hogy az "Én", "Nekem" szavakat is nagybetűvel írják, ami viszont már vicc kategória. Megszólításnál, vagy szövegben a második, magázódó harmadik személyű névmásokat lehet nagybetűvel, de én néha azt is túlzónak érzem.
2015. júl. 29. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 2xSü ***** válasza:

Hivatalos levél elején a megszólításban valóban vannak speciális szabályok, de a levél törzsében, egy chat esetén, egy GYK válasz esetén, vagy Facebookon – ahol nincs ilyen jellegű megszólítás – már nem ezek a szabályok érvényesek. Illetve ott sem kötelező a közneveket nagy kezdőbetűvel írni, csak így szokás. A helyesírás szabályai alapján viszont a személyes névmásokat kisbetűvel helyes írni. Hivatalos levélben általában azért a magázó formánál inkább írják nagybetűvel a személyes névmásokat (Ön, Önök), ha ez afféle fokozott tiszteletadás, de ez sem kötelező, viszont a helyesírás szabályai lehetőséget adnak erre. Tegezésnél, és főleg E/1, T/1 esetén viszont már inkább mondanám hibának.


Az általad felhozott példákban egy tegező forma van, illetve a másik példában egy olyan magázó forma, ami nem éppen hivatalos, inkább közvetlen, így itt inkább a nagybetűs forma a hibás, mintsem a kisbetűs.


Lásd: [link] :


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


149. Levelekben és hivatalos iratokban a megszólítás első szaván és tulajdonnévi tagján kívül nagybetűvel szokás kezdeni a megszólításban szereplő közneveket is (de a mellékneveket, kötőszókat már nem): Drága Ilonka Néni! Tisztelt Osztályvezető Úr! Kedves Kovács Bácsi! Mélyen tisztelt Asszonyom és Uram! Stb.


Magánlevelekben a megszólítás első szaván és tulajdonnévi tagján kívül a többi szót kezdhetjük kisbetűvel is: Kedves barátom! Tisztelt Nagy úr! Édes jó anyám és apám!


Azokat a közneveket, névmásokat és névmási szerepű határozószókat, amelyek a megszólított személyére vonatkoznak, szöveg belsejében általában kisbetűvel kezdjük: Légy szíves, barátom, látogass meg minket! Arra kérem a polgármester urat, szíveskedjék ügyemet kedvezően elbírálni. Bárcsak itt lehetnél te is! Valószínűleg önöket is érdeklik fejlesztési terveink. Örökké hálás leszek neked a segítségedért. Melegen érdeklődött irántatok. Stb. – Fokozott tisztelet kifejezésére azonban az ilyen esetekben nagybetű is alkalmazható: Szeretném, Apám, ha nem értene félre. A legfőbb érdem az Önöké. Szeretnék mindig Veled lenni. Stb. Két (vagy több) szóból álló megszólításoknak ilyenkor is csak az első szavát kezdjük nagybetűvel: Bocsássa meg, Igazgató úr, hogy soraimmal fölkeresem! Tisztelettel emlékeztetem (az) Államtitkár asszonyt arra, hogy… stb. Hasonlóképpen: Felkérem Horváth akadémikust vitaindító előadásának megtartására. Ezt Ferenc bátyám és Erzsi néném is jól tudja. Stb. (Vö. 144., 253.)

2015. júl. 29. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!