Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Modorosságnak, erőltetett...

Orig kérdése:

Modorosságnak, erőltetett választékosságnak tűnik nekem az "elkövetkező", főleg az "elkövetkezendő" kifejezés. Ki hogy van vele?

Figyelt kérdés
Azt mondja a szpíker, hogy X.Y. az elkövetkező, illetve az elkövetkezendő évben ünnepli 30. születésnapját. Szerintem meg jövőre ünnepli. :)

#nyelvtan #mondorosság
2015. aug. 3. 08:00
 1/4 anonim ***** válasza:

Vagy lehetne "a következő évben" is.

Ettől függetlenül szerintem nem modorosság.

(És főleg nem "moNdorosság", lásd a kulcsszavaidat. :P)

Mindegyik változat érthető, az egyik ember így fejezi ki magát, a másik úgy. És egyáltalán nem baj, ha egy sokakhoz beszélő ember (jelen esetben az említett szpíker) az átlagnál választékosabban teszi ezt.

2015. aug. 3. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A szpíker meg nyelvi sznobizmus :)
2015. aug. 3. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

A kulcsszó elírásáért elnézést kérek. Abban a pillanatban vettem észre a hibát, amikor éppen elküldtem a bejegyzést.


A "szpíker" benne volt abban az adásban, ahol a "szpíker" csak és kizárólag elkövetkezendő módban intézte szózatát a nagyérdeműhöz. A "szpíker" kifejezés csak a szöveg- és a minőségkörnyezet illusztrálására akart szolgálni. Azért mertem előhozakodni ezzel a szerintem továbbra is modorosságnak tartott példával, mert magam is szakmabeli lennék. Amikor meghallom, lehet, hogy csak az én hibám, elfog egyfajta viszolygás.

Egyébként köszönöm a választ.

2015. aug. 4. 01:25
 4/4 anonim ***** válasza:

Lehet, hogy szpíker szó használatának információértéke van.

Én amikor pl. az elkövetkező szó használatát hallom, arra gondolnék, hogy a beszélő anyanyelvi környezetében használatos szó tükörfordítását mondja.


És vannak országok, ahol a nem magyar nyelv használata kötelező.


Magyarországon élő embertől valóban modorosság, és erőltetett.

2015. aug. 9. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!