Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ti hogy értelmeznétek?

Ti hogy értelmeznétek?

Figyelt kérdés

Sajnálom azokat, akik nem mutatják ki az érzelmeiket, mint Pisti, hanem álarc mögé bújnak.

Sok olyan ember van, aki nem mutatja ki az érzelmeit, mint Pisti.

(Ebben a két esetben Pisti kimutatja az érzelmeit.)


Sok ember nem mutatja ki az érzelmeit, mint például Pisti.

(Azaz Pisti sem mutatja ki.)


Jók így a mondatok?


2015. szept. 12. 20:34
 1/8 anonim ***** válasza:
31%

"(Ebben a két esetben Pisti kimutatja az érzelmeit.) "


Nem. Abban a két esetben ugyanúgy nem mutatja ki az érzelmeit, mint a 3. példamondatban.

2015. szept. 12. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

"Sok olyan ember van, aki nem mutatja ki az érzelmeit, mint Pisti."


"Sok ember nem mutatja ki az érzelmeit, mint például Pisti."


Ez a két mondat tök ugyan az. Az elő mondatnál annyi a különbség, hogy a "például" szót nem mondjuk ki, de oda gondoljuk.

2015. szept. 12. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Az első és a harmadik jó kategóriában van. De szerintem a másodikat lehet értelmezni így is és úgy is, a hangszíntől függ. (Pontosabban a mint előtti szünet hosszától)
2015. szept. 12. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 BringaManó ***** válasza:
100%
#3-assal értek egyet.
2015. szept. 12. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Egyértelműbb, világosabb a mondat, ha megtoldjuk egy "úgy"-gyal:


Sok olyan ember van, aki nem mutatja ki az érzelmeit "úgy", mint Pisti. (Pisti kimutatja.) Viszont:


Sok olyan ember van, aki nem mutatja ki az érzelmeit, "úgy" mint Pisti. (Pisti sem mutatja ki.)


Itt vigyázni kell, mert nem mindegy hova kerül a vessző, az "úgy" elé vagy mögé, mert megváltozik a mondat értelme. Legalábbis szerintem.

2015. szept. 12. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 BringaManó ***** válasza:
100%

#5: Ezzel viszont nem tudok egyetérteni:


Én úgy érzem, hogy az első mondat nem egyértelműsíti, hanem éppen kicsit módosítja az eredetinek az értelmét:

inkább azt jelenti, hogy vannak, akik máshogy (esetleg más mértékben) mutatják ki az érzelmeiket.

("tömörítve": '[van, aki] nem úgy, hanem [máshogy]')


A második mondatnak az értelme stimmel (tehát az valóban egyértelműbb lett), viszont "formai" hiba, hogy szintén kell a mint elé vessző.

2015. szept. 13. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Mind a három példamondat két, ellentétes értelmezési lehetőséget hordoz. Az elsőben Pisti inkább kimutatja az érzelmeit, a másodikban teljesen bizonytalan és kétesélyes, a harmadikban inkább nem mutatja ki, de sehol nem egyértelmű.
2015. szept. 13. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 BringaManó ***** válasza:

Az első azért egyértelmű, mert csak Pisti után jön az ellentétes rész (a "hanem" után);

a második oké;

a harmadik a "például" miatt – ebben a formában(!) – nekem egyértelműnek tűnik (oké, ha nagyon akarja az ember, akkor belemagyarázhatja az ellenkezőjét); ha "úgy, mint" lenne benne, akkor persze más az ábra (ld. #5),

és ha a harmadik folytatódna egy ellentétes tagmondattal, akkor az ellenkezőjére is változhatna:

"Sok ember nem mutatja ki az érzelmeit, mint például Pisti, hanem álarc mögé bújik."

(azaz Pisti kimutatja).


Szerintem. :-)

2015. szept. 13. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!