Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A "Valószínűleg" szó, milyen...

A "Valószínűleg" szó, milyen mondatrészt tölthet be, egy mondtaban?

Figyelt kérdés
A szófaját sem tudom, ha azt is megija valaki örömmel venném.
2010. márc. 17. 13:27
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Határozószó, és határozó lehet. Módhatározó, vagy talán valami ritkább határozófajta, amit az iskolában nem is tanítanak.
2010. márc. 17. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:

Szia!

Valószínűleg szeretne valamit, de még Ő sem tudja, mert csak "valószínűleg" jössz be Nála!

Sok sikert: Anita

2010. márc. 17. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

A Magyar grammatika könyv szerint a valószínűleg szó módosítószó (ugyanígy pl. az állítólag, tulajdonképpen, feltétlenül, csakugyan stb.). A módosítószó pedig nem lehet mondatrész, nem bővíthető, nem toldalékolható.


Nem lehet eldöntendő kérdést feltenni rá, ez is kizárja, hogy pl. módhatározó legyen (pl. Valószínűleg megette a süteményt. Hogyan ette meg? Valószínűleg. - ilyen nem létezik, szemben azzal, hogy Gyorsan megette a süteményt. Hogyan ette meg? Gyorsan. - módhatározó)


Tehát a módosítószókat nem elemezzük, ha mondatelemzésre kerül sor.

2010. márc. 17. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Előzőnek: Hű apám! dr. Grétsy László.
2010. márc. 17. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
1-99%-ot
2010. márc. 17. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
15:37: Nem gúnyolódunk. :D
2010. márc. 17. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Az akadémiai Értelmező kéziszótár szerint határozószó, de az ilyen valószínűséget kifejező határozószók és a módosítószók elkülönítése még a nyelvészek számára sem egyértelmű. Véleményem szerint lehet akár tekintethatározó is, legalábbis a -lag-leg képzősök azok szoktak lenni.
2010. márc. 17. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Az a gond, hogy a szófaji felosztás nem egységes, több lehetőség is előfordul. A főiskolán legalább 3-féle felosztást tanultam, megint mást tanítottam, sőt tankönyvenként is vannak eltérések. Így lehet, hogy az egyik határozószónak tekinti, amit én néztem, és amiből egyetemen tanultam, az módosítószónak.
2010. márc. 18. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
83%
Az első vagyok, és örülök, hogy akkor mégsem mondtam hülyeséget a határozószó, illetve a ritkább határozó _tekintetében_. :-)
2010. márc. 18. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
20:00 Szó sincs róla. Elismerés volt.
2010. márc. 18. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!