Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Emlékszem vagy emlékszek a...

Emlékszem vagy emlékszek a helyes - miért?

Figyelt kérdés

2015. nov. 7. 09:31
1 2
 1/15 Titusztitusz ***** válasza:
28%
Mind a kettő helyes alak...Úgyhogy mindenkinek a tetszésére van bízva hogy melyik változatott használja...
2015. nov. 7. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
0%
Lehet, hogy mind a kettő helyes, de az "emlékszek" alakot csak parasztok használják...
2015. nov. 7. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
54%
Az "emlékszem" a helyes, de az "emlékszek"-et is annyian használják, hogy már az is elfogadhatónak számít. Sajnos.
2015. nov. 7. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
14%

Emlékszek. Mármint ha alanyi alakban akarod használni. Én emlékszek (<valami>RE).

Vagy, ha tárgyas alakban, akkor Azt emlékszem (HOGY <valami>). Én (emlékeim szerint) nem használtam még eme alakban, de nem lehetetlen hogy egyszer fogom.


Ja hogy ik-es ige? És az megtiltja az alanyi módot? Nem tudtam. Bocsánat. :D

2015. nov. 7. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 ereg111 válasza:
27%

nem tök mind1? úgyis megérti a másik

amúgy m-el a végén helyes nyelvtanilag

2015. nov. 11. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 BringaManó ***** válasza:
83%

#4:

"Azt emlékszem, hogy ..."??? Ez mi ez?! Ilyen nincs, már bocsánat.

Talán "_Arra_ emlékszem, hogy ..."

(Illetve akinek az ikes ragozás már csak modoros maradiság, annak "Arra emlékszek, hogy ..." – bár nekem ezt még leírni is fáj.)-:

2015. nov. 11. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
53%
Nekem meg olvasni... :-(
2015. nov. 11. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
49%

Ne vegyétek sértésnek, de amúgy mi a fenére jó ez az-ik-es-ige-kötelezően-m-re-végződik című kétszerháromtabletta? Vagy miért ragaszkodnak ennyire hozzá ha csak maradiság az egész?

Ha megérteném végre, talán nem lázadnék ellene ilyen hevesen.

Véleményem szerint az egész nem jó semmire. Csak a félreérthetőséget növeli egy-egy félreértett tárgyas rag. Azon kívül hogy tök logikátlan.


Amúgy most gugliztam rá. Eddig úgy áll a széna hogy az ik-es ige m végződésének semmi köze a tárgyas esethez... Kezd érdekessé válni.

2015. nov. 12. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 BringaManó ***** válasza:
100%

(mármint a tárgyas ragozáshoz)

hogy értendő, hogy semmi köze?

muti meg, mi találtál :-)


(sajnos azt nem tudom megmondani, hogy miért tetszik nekem úgy jobban. természetesen nincs benne semmi logikus, erről szó sincs. lehet, hogy csak sima "elitkedés". :-)

2015. nov. 12. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
73%

Többet is találtam, de a Wikipédia idevágó oldalán lévő táblázatot találom a legérdekesebbnek.


Például

Ik-es jelen/felszólító/egyes-harmadik: egyék, aludjék, fázzék

Ik-telen jelen/felszólító/egyes-harmadik: egyen, aludjon, fázzon.

Ez nem tárgyas. Hanem régies. Nem csoda, állítólag ősmagyar a találmány.


Viszont akkor felmerül a kérdés hogy Miért csak az ik-telen jelen/kijelentő/egyes-első eset böki az emberek csőrét. Legalábbis még egyszer sem szóltak rám ha azt mondtam hogy "fázzon"...

De ezt majd egy másik kérdésben. Egészen pontosan abban amelyikre ez link mutat.

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__735033..

2015. nov. 14. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!