Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyiket használjuk: jönni...

Melyiket használjuk: jönni vagy menni?

Figyelt kérdés

Már feltettem egy hasonló kérdését, most kérdeznék megint.


A következő szituációkban melyik szót kell használni?


1. A kollégiumban vagyok, és meglátogat a húgom, aki a szüleinkkel lakik. Megkérdezi, hogy mikor utazom hozzájuk haza. Ilyenkor melyik a helyes? Szerintem a "Mikor jössz haza?" (azaz "Mikor jössz haza hozzánk?"), mert a „Mikor mész haza?" azt jelentené, hogy nekem máshol van az otthonom.


Hasonlóképpen: „Gyere haza pénteken!"

(„Menj haza pénteken!" itt nem jó)


2. Az orvosnál voltam, megyek hazafelé, útközben telefonálok:

„A rendelőből jövök, megyek haza" ez furcsán hangzik, de helyes?

„A rendelőből megyek haza" is furcsán hangzik.

„A rendelőből jövök" jó útközben mondva?

„A rendelőből jövök haza" szerintem nem jó


„A rendelőből jövök" helyes, ha már otthon vagyok.



3. Éppen vásárolok, és telefonálok anyának:

„Beát 2-kor hozd haza az iskolából!" nekem ez tűnik jónak, bár én sem otthon vagyok, amikor ezt mondom.

„Beát 2-kor vidd haza az iskolából!" vagy ez a helyes? Nekem ez úgy hangzik, mintha Bea nem is nálunk lakna.


4. Vettem egy lámpát, hazafelé menet telefonálok:

"Viszem a lámpát haza" ugye ez a helyes?


2016. jan. 6. 23:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
84%
Ezek egytől-egyig helyesek. Nem is lehetnének helytelenek. Beszélgetést folytatsz, amiben a perspektívák nincsenek explicit módon meghatározva, ugyanis teljesen felesleges lenne, hiszen a beszélgetőtársad nem hülye. Tehát a jövök/megyek és hasonló, nézőpontfüggő helyzetekben nincs helyes és helytelen.
2016. jan. 6. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
100%
Ahogy mondja a kedves elso valaszolo!:)
2016. jan. 7. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

A példáidból egyet emelnék ki, amin látható, hogy túldimenzionálod ezt:


„Beát 2-kor vidd haza az iskolából!" vagy ez a helyes? Nekem ez úgy hangzik, mintha Bea nem is nálunk lakna."


Ez is helyes. pusztán arról van szó, hogy implikálva van az, hogy "amikor már az iskolában leszel, akkor onnan vidd haza" tehát a cselekménynek egy pontját ragadod meg, és abból a szemszögből fogalmazod meg azt, hogy vigye haza Beát. Csak ebben a formában ezen senki sem gondolkodik el, mert annyira evidens.

2016. jan. 7. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Szóban én sem sokat gondolkodom ezeken, de írásban annál többet. Vannak olyan helyzetek, amikor nem egyértelmű a használat, de többnyire a saját nézőpontunkból indulunk ki, és ilyenkor általában nem lehet mindkettő helyes.
2016. jan. 7. 00:16
 5/11 anonim ***** válasza:

Én általában így használom őket:

1) ha húgom is viszonylag keveset van otthon, hiába ott lakik, akkor én a helyében a mennit használnám, de ha még szerves része az ottani családnak, akkor a jönnit.

Amúgy amikor én először elköltöztem szüleimtől, szinte rögtön az otthon, haza szavakat használtam az albérletemre, amit anyám egyből ki is szúrt. Könnyen viszonylagos tud lenni.

2) Attól függ közelebb vagyok-e az otthonhoz, mint a rendelőhöz. Ha igen, akkor jövök, ha messzebb, akkor még csak megyek haza. Vagy nagyobb határ, pl még másik városban járok, vagy már a sajátomban.

3/1) ezt inkabb csak akkor, ha én is otthon vagyok

3/2) nekem ebben annyi van, hogy én nem vagyok otthon, Bea ettől még lakhat nálunk

4) mint a rendelős


Ezeken már én is gondolkodtam, és magam ezt vettem észre, azóta meg direkt figyelek erre :D

2016. jan. 7. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

A használt tulajdonképpen egyszerű, a szó jelentésből következik. A jönni jelentése a "közeledés", a menni jelentése a "távolodás". Tehát a mikor jössz haza azt az értelmezést sugallja, hogy te hozzánk tartozol, mikor érkezel, hogy találkozhassunk. A Mikor mész haza arra utal, hogy te most (a beszélgetéskor) másutt vagy, de van egy otthonod, ott mikor leszel.

Az út közbeni telefonáláskor a megyek haza azt az érzést közvetíti, hogy van egy otthonom arrafelé tartok. A jövök haza pedig azt, szeretnék már köztetek lenni. Mindkettő természetes.

Ugyanez a helyzet Beával. Vidd haza - mindketten másutt vagyunk, de van egy közös hely a kislány legyen ott. Hozd haza - bensőségesebb, az otthon fontosságát, jóságát sugallja, hozd, hogy ott legyünk együtt.

A helyzet az, hogy érzések ilyen finomságainak közvetítése ma egyre kevésbé szokásos, ettől tűnik egy egy fordulat mesterkéltnek, idegenszerűnek.

2016. jan. 7. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Akkor „A rendelőből jövök" helyes, ha útközben hazatelefonálok? Vagy csak akkor, ha már hazaértem?

2016. jan. 7. 17:54
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Igen, jó. Azt mondod, hogy a rendelőt már elhagytad, valahol vagy, és hazafelé tartasz.
2016. jan. 8. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszi! :)


Eszembe jutott még két szituáció:


5. „Eljössz hozzánk este?" Ez ugye helyes akkor is, ha nem otthon vagyok, amikor kérdezem valakitől?


6. „Hozol nekem holnap pár dolgot a boltból?" a nagymama kérdezi nálunk, de ő máshol lakik.

Majd:

„Vittem a nagymamának pár dolgot a boltból." otthon mondom. (ha velünk lakna, akkor „Hoztam neki pár dolgot a boltból")

2016. jan. 8. 21:10
 10/11 anonim ***** válasza:
Pont így jó mindegyik.
2016. jan. 17. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!