Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Jönni/menni igék használata -...

Jönni/menni igék használata - mikor melyiket kell?

Figyelt kérdés

Ha valaki szól nekem:

- Gyere ide!

- Megyek már (vagy Jövök már?)


Az iskolában vagyok, telefonon mondom anyukámnak:

- Ma később megyek haza/Ma később jövök haza

Szerintem inkább az első, de ha pontos dátumot momdok, mindkettő helyes, csak nem ugyanazt jelentik:


4-kor megyek haza: 4-kor indulok el haza az iskolából

4-kor jövök haza: 4-re érek haza

Én így érzem ezek jelentését, de nem biztos, hogy jók.



Útközben telefonálok haza:

- Most megyek hazafelé/Most jövök hazafelé

Szerintem az utóbbi, mert az otthon felé közeledem.


Ti hogy írnátok ezeket a mondatokat?


2014. dec. 17. 21:15
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
69%

Értelmező kéziszótár:

Jön: felénk, a beszélő felé közeledik

Megy: egyik helyről a másikra megy,halad

2014. dec. 17. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:

Ha valaki szól nekem:

- Gyere ide!

- Megyek már (vagy Jövök már?) - 2. sztem helytelen, rosszul használja néhány ember talán azért terjedt el.



Az iskolában vagyok, telefonon mondom anyukámnak:

- Ma később megyek haza/Ma később jövök haza

Szerintem inkább az első, de ha pontos dátumot momdok, mindkettő helyes, csak nem ugyanazt jelentik:


Itt is a megyek, ha később, akkor is sztem.


4-kor megyek haza: 4-kor indulok el haza az iskolából

4-kor jövök haza: 4-re érek haza

Én így érzem ezek jelentését, de nem biztos, hogy jók.



nem jövök haza az iskolából, max kérdésként lehet, h mikor jössz haza a suliból?


Útközben telefonálok haza:

- Most megyek hazafelé/Most jövök hazafelé

Szerintem az utóbbi, mert az otthon felé közeledem.


Ti hogy írnátok ezeket a mondatokat?



Itt is megyek hazafelé.

2014. dec. 17. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 2xSü ***** válasza:
100%

Ahogy #1 is írta:


jönni – közelítő jellegű mozgás, amihez hozzá lehet tenni zárójelben az „onnan ide” kifejezést.


menni – alapvetően távolodó jellegű mozgás, amihez zárólejben az „innen oda” kifejezést lehet hozzátenni.


> - Gyere ide!


- Megyek már. (innen ahol én állok oda, ahol te állsz)


A „jövök már” is elfogadható, de ennek kicsit olyan jellege van, hogy te lélekben már ott is vagy, csak hát még a tested nem ért oda. Kicsit olyan, mint mikor az ember azt mondja: „Már ott is vagyok”. Természetesen még nincs ott, de megelőlegezi azt, hogy nemsokára ott lesz.


> telefonon mondom anyukámnak:


Itt attól függ, hogy pillanatnyilag hol vagy. Ha otthon vagy, akkor a később jövök haza (onnan, ahol leszek, ide, ahol jelenleg vagyok, azaz otthon). Ha nem otthon vagy, akkor a később megyek haza a helyesebb: Később megyek haza (innen, vagy ahol majd leszek, oda, ahol az otthonom van).


> 4-kor megyek haza: 4-kor indulok el haza az iskolából

> 4-kor jövök haza: 4-re érek haza


Itt is attól függ, hogy éppen hol hangzik el a kijelentés. Ha otthon mondod, akkor 4-kor jövök haza (onnan, ahol éppen tartózkodni fogok, ide, ahol most is vagyok, azaz). Ha nem otthon vagy, akkor 4-kor megyek haza (innen, vagy ahol leszek majd éppen, oda, ahol az otthonom van).


> Útközben telefonálok haza:

- Most megyek hazafelé (innen ahol állok, oda, ahol az otthonom van).

2014. dec. 18. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Amikor hazajövök, első dolgom megsimogatni a kutyámat.

Ez így csak akkor helyes, ha itthon mondom?


És ha itthon mesélek:

- Jöttem haza az iskolából, amikor megláttam Nórit.


Ha az iskolában vagyok, akkor:

- Mentem hazafelé, amikor...

2014. dec. 18. 23:14
 5/19 2xSü ***** válasza:
100%
Igen, így logikus.
2014. dec. 19. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

Régen tettem fel a kérdést, de szeretnék kérdezni még valamit.


A kollégiumban vagyok, és meglátogat a húgom, aki a szüleinkkel lakik. Megkérdezi, hogy mikor utazom hozzájuk haza. Ilyenkor melyik a helyes? Szerintem a "Mikor jössz haza?" (azaz "Mikor jössz haza hozzánk?") a helyes, de nem vagyok benne biztos.


Amúgy köszi a részletes választ! Nem is értem, hogy lehetsz 13%-os :(

2015. dec. 20. 22:22
 7/19 anonim ***** válasza:

Bocs az offért, de ez engem is érdekelne. (Még jó, hogy figyeltem a kérdést. :)

Szóval Süsü éveken át 85% körül volt, és nemrég (úgy egy-két hónapja, nem tudom pontosan) szinte egyik napról a másikra lement 40+-ra, aztán ugyanígy 13-ra... :(((

Nem sokszor vagyok itt fent az utóbbi időben, nem is tudom, hogy ezt a "folyamatot" friss vagy régebbi kérdéseknél vettem észre. Mindenesetre felháborítónak tartom, és semmiféle racionális okkal nem tudom megmagyarázni. :O

2015. dec. 30. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

Néhányan biztos direkt lepontozták valami miatt, ami nagyon nem szép dolog, de ennyire akkor sem mehetett le a százaléka... :(

Felpontoztam pár válaszát, hátha segít.

Amúgy a te 71%-odat is keveslem.

2016. jan. 1. 23:42
 9/19 anonim ***** válasza:

"Néhányan biztos direkt lepontozták valami miatt, ami nagyon nem szép dolog, de ennyire akkor sem mehetett le a százaléka... :("


Pontosan. Ezért is írtam, hogy nem tudok racionális okot. A sok válaszos régi motorosok százaléka már nem igazán szokott változni, max. egy-egy százalékkal, de azt is csak hosszú idő alatt. (Én pl. 2011-ben 75%-ról indultam, ha jól emlékszem.)


"Felpontoztam pár válaszát, hátha segít."


Ari vagy. :)

De szerintem nem nagyon fog, pont az előbb említett ok miatt. (Néhány zöld olyan kicsi része az összesnek, hogy nem igazán mozdít ki semmit.)


Viszont kíváncsiságból lefuttattam egy keresést, és megdöbbentem. (És persze zöldítettem, ahol eddig még nem, mert csak juszt is... :D)

Pl. itt:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__662732..

Vagy itt:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudomany..

Vagy pl. ennél a vicces kérdésnél; abszolút kizárt, hogy annyi ember értékelte volna...

http://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__humor__4162596..

(És amikor még anno láttam, tutira nem voltak ilyen alacsonyak a százalékok, egyik sem. Vagy ennél a kérdésnél sem: http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__413696.. )

Na, nem másolgatom tovább a linkeket, a lényeg, hogy szerintem valami rendszerhiba lehet.


"Amúgy a te 71%-odat is keveslem."


Ah, kedves vagy. :)

De ez legalább megmagyarázható racionálisan.

(Ha a motiváció nem is, merthogy pl. a Politikában néhányan nicket pontoznak, nem választ. Szerencsére pár héttel ezelőtt sikeresen "kiszabadultam" onnan megint. :D De itt is volt egy időben, konkrétan hónapokon át, hogy sorozatban lehúzott valami idióta. És az is megesett, hogy egyik napról a másikra "veszítettem" többszáz pontot (két vagy három nap egyfolytában), ezzel egyidejűleg zuhantam egy százalékot; gondolom, a h.lyéjének elég érzékennyé válhatott a mutatóujja a sok kattintgatástól. :D)


Szóval az előbb írtak egyike sem okozhat ekkora mértékű zuhanást, mint Süsünél. Szerintem jelezni kellene a modiknak. :)

2016. jan. 2. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Én is zöldítettem a linkeken szereplő válaszait :)

Google jó sok találatot kiadott a nevére, ezekből is egy párat felpontoztam.

Néhány válasza 0%-os... ezek szerint ezeket csak a lepontozók értékelték.

1-2-3 %-os válaszokat is láttam, és 100%-osat is (ezekből sajnos kevés volt).

Szóval elvileg elképzelhető, hogy így lement a százaléka, ha több ember nekiállt, és sok-sok válaszát lepontozta :(

2016. jan. 3. 20:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!