Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha a vakondok egyes szám,...

Ha a vakondok egyes szám, akkor a vakondokok helyes?

Figyelt kérdés
2010. márc. 26. 10:58
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
52%
Az egyes szám vakond,és nem vakondok.
2010. márc. 26. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
Úgy olvastam több helyen, hogy az a neve ennek az állatnak, hogy vakondok.
2010. márc. 26. 11:26
 3/22 anonim válasza:
32%
Egyes szám a vakondok és több vakondok az vakondokok és kedves válaszoló csak akkor válaszolj ha biztos vagy benne.
2010. márc. 26. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
69%

Közönséges vakond (Talpa europaea)

Szibériai vakond (Talpa altaica)

Földközi-tengeri vakond vagy más néven vak vakond (Talpa caeca)

Kaukázusi vakond (Talpa caucasica)

Fekete-tenger vidéki vakond (Talpa levantis)

Ibériai vakond (Talpa occidentalis

Római vakond (Talpa romana

Balkáni vakond (Talpa stankovici

Perzsa vakond (Talpa streeti

2010. márc. 26. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
70%
Valamilyen félművelt emberke kitalálta valamikor hogy vakondoknak mondja és sokan majmolták mert azt hitték okosat mondanak pedig a rendszertani neve elárulja.
2010. márc. 26. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
99%

"A 2007-ben megjelent Magyar nyelvhasználati szótár szerint történetileg a vakondok az egyes szám, később ez rövidült vakond formává.

Tehát a vakond (egyes számban) – vakondok (többes számban), illetve a vakondok (egyes számban) – vakondokok (többes számban) is elfogadott forma nyelvünkben."


[link]

2010. márc. 26. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
88%
Én is úgy tanultam, hogy egyes szám vakondok, de sosem használom így.
2010. márc. 26. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
97%
A vakond/vakondok egy rendhagyó szó, simán csak meg kell róla tanulni, hogy két alakja létezik, és az egyiknek a többes száma megegyezik a másiknak az egyes számával. A szövegkörnyezetből többnyire úgyis kiderül, hogy mire gondol az ember, persze nyilván lehet olyan tréfás/félreérthető helyzetet említeni, amikor nem.
2010. márc. 26. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
82%

Az Etimológiai szótárban csak vakondok címszóval szerepel. Az eredeti szó tehát a vakondok, a vakond pedig téves elvonás eredménye, a többes szám jelének érzett -k szóvég leválasztásával keletkezett.

A Nyelvművelő kéziszótár már mindkét alakot hozza, a mai nyelvben a rövidebb alakot tekinti gyakoribbnak, és szóösszetételben is gyakrabban fordul elő röviden (pl. vakondtúrás). A vakondok szó használatáról pedig azt írja, hogy az már inkább választékosnak, irodalminak hat.

Tehát nyugodtan lehet használni bármelyiket egyes számban, mint ahogy fentebb is leírták, én csak számomra mérvadó könyvek szócikkeit idéztem.

2010. márc. 26. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
......és a kanonok egyes számban???
2010. márc. 26. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!