Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha a vakondok egyes szám,...

Ha a vakondok egyes szám, akkor a vakondokok helyes?

Figyelt kérdés
2010. márc. 26. 10:58
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
44%

Osiris-Helyesírás: vakond - egyes szám. Ez a mérvadó, ha a helyesírást nézzük. Etimológiailag nem tudom, mi a helyes.


Ui: sose hallottam még vakondokoktúrást. :)

2010. ápr. 11. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
63%
2005-ös Osiris mind a kettő alakot hozza. Szóval ha mérvadó (szerintem is), akkor mind a kettő helyes.
2010. ápr. 13. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim válasza:
29%
Szerintem 1-es szám vakondok többesszámban pedig vakondokok.
2010. máj. 3. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim válasza:
97%
Szerintem a vakond és a vakondok is helyes, és inkább úgy mondom, hogy vakond, de a vakondokot is halottam sokszor. Szerintem a lényeg úgy is kiderül a mondat többi részéből, hogy egyes vagy többes számú. Pl: A vakond lyukat fúrt. A vakondok lyukat fúrt. Csak leesik, hogy mindkettő egyes szám. A vakondok lyukat fúrtak. A vakondokok lyukat fúrtak. A fúrt vagy fúrtakból úgyis kiderül, hogy épp melyik...
2010. jún. 10. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim válasza:
17%

pontosan. 1es szám: vakondok

többes: vakondokok

2012. máj. 10. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
Miután már szét lett hivatkozva szótárakkal, meg minden, a "szerintem" típusú érvelés nem igazán áll meg.
2012. máj. 10. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
100%

Szóval ha már itt tartunk, akkor illik ám tudni az etimológia jelentését is. Ez a szavak eredetével foglalkozó tudományág.

Szóval a nyelvészeti ágról így igaz, ahogyan mondták, az etimológiai szótárban "vakondok"-ként szerepel. tehát a vakond szó eredetileg a vakondok szóból származik. Így a mai helyes szóhasználat szerint (a nyelvújítás óta) vakond. Gondoljunk csak például a halotti beszédre... "Látjátok, feleim, szemetekkel, mik vagyunk: biza por és hamu vagyunk" Furcsa lenne ha az itt említett idézetben szereplő szavakat ma is így ejtenénk: "Látjátuk feleim szümtükhel, mik vogymuk: isa, por ës homou vogymuk"


Másfelől a Biológia mint tudományág, nem ismeri a "vakondok" fajt.

2012. jún. 8. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 amanojaku ***** válasza:
akkor ki kell találni egy "nagyon többes" -számot, így: vakond-->vakondok-->vakondokok :D xD amugy nekem is a biosztanár azt mondta, hogy hivatalosan vakondok és vakondokok. de én akkor sem fogadom el így, ha a biosztanár mondja! :D
2013. jún. 11. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim válasza:

"Másfelől a Biológia mint tudományág, nem ismeri a "vakondok" fajt."

Fakultációra járok biológiából és a mi emelt szintre felkészítő feladatgyűjteményünkben vakondok szerepelt egyes számban, és a 32 éves biológiatanárom is így használta. Mi is kiakadtunk rajta... Már megszoktuk, vidékről jött. :) Mást is máshogy ismer...

2013. júl. 8. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim válasza:
Evelin ajanlom a pszichologust:-)
2013. dec. 24. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!