Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Van-e olyan nyelv, amelyik...

Van-e olyan nyelv, amelyik nem helyiérték alapon használja a számoktat?

Figyelt kérdés
Gondolok itt arra, hogy nem százas+tizes+egyes rendszerben képzi a számokat.
2010. márc. 26. 15:25
 1/10 anonim ***** válasza:
60%
Római számokról sosem hallottál?
2010. márc. 26. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Pl. bizonyos mértékig a francia.
2010. márc. 26. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Ez szerintem nem nyelvfüggő. Pl magyar rovásírásban sincsenek decimálisok, attól még magyar.
2010. márc. 26. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

"Ez szerintem nem nyelvfüggő."


Itt viszont nyelvekről beszélünk, nem írásokról.


A latin nyelv egyébként tényleg nem százas/tízes/egyes rendszerben fejezi ki a számokat, amennyiben pl. a 99-et nem úgy mondja, hogy "kilencvenkilenc", hanem úgy, hogy "százból egy" (ūndēcentum). Természetesen latinul is lehet azt mondani, hogy "kilencvenkilenc", de az kevésbé terjedt el.

2010. márc. 26. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Hát akkor a latin is "százas+tizes+egyes rendszerben képzi a számokat", szóval nagy kutyaságot mondtál.


Akkor aszondom hogy a magyar, mert van olyan hogy féltucat, két tucat, stb.

2010. márc. 26. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

A német is :)

72 például: zwei und siebzig

vagyis: kettő és hetven

Jó mondjuk ez is tízes számrendszer, de a sorrend nem "természetes"

2010. márc. 26. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A yuki törzs Kaliforniában és a mexikói pamenan nyelv nyolcas számrendszert használ, mert az ujjközeikkel számolnak.

A XX. század elején már csak a dél-afrikai luo törzsnél, továbbá Kenyában és a nigériai jorubáknál használták. Azonban a többi helyhez hasonlóan itt is felváltotta a tízes számrendszer.

A csumas indián törzs eredetileg négyes alapú számolási rendszert használt.

A bantu nyelvek között gyakori a hatos számrendszer. A közép-amerikai miszkitók az ötös és a tízes számrendszer mellett a hatost is használják.

A húszas számrendszer sok nyelvben is felbukkan.

2010. márc. 26. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Sok bennszülött nyelvben nincs is több szám, mint az egy és a kettő. Nincs rájuk szükség.
2010. márc. 26. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Nem számrendszerre, hanem helyiérték-alapra gondoltam, helyiérték alapú lehet nyolcas számrendszerben is.

(az alapgondolat egy kislánytól hallott számolás volt a buszról, idézem:"négy meg négy az negyvennégy"-ekkor gondolkodtam el, hogy van-e nyelv, ami teljesen máshogy képzi a számokat mint mi (európaiak(?))

A német elgondolkodtató, de mégis helyiértékeket használ, franciául nem tudok, de majd utánanézek.

Ázsiai nyelvek számainak képzéseiről tud valaki valamit?

A törzsi nyelvekre vonatkozó kommentért is köszönet!

2010. márc. 27. 09:21
 10/10 anonim ***** válasza:

A nyolcas helyiérték alap az a nyolcas számrendszer, nem? A magyar(negyvennyolc), az angol(fourty-eight), a német(achtundvierzig), a finn(neljäkymmentäkahdeksan) tuti mind tízes alappal számol(igen, a német is, csak száz alatt meg van fordítva a két helyiérték, de attól még tízes); több nyleven nem tudok számolni{beszélni meg még kevesebben :D :P}...

Ha a negyedik válaszoló által írt dolog tényleg úgy van latinul, akkor megvan egy olyan nyelv amit keresel, mert nem helyiérték alapján fejezi ki a számokat, de attól még tízes számrendszerben.

Az angolban, németben pl. egy kicsi tizenkettes számrendszer is van(eleven, twelve; elf, zwölf), ami azonban pl. magyarban és finnben nincs(tizenegy, tizenkettő; yksitoista, kaksitoista); tehát míg az előbbi kettő nyelvben van külön nevük a 11-nek és a 12-nek, az utóbbi kettőben nincsen, de attól még mind a négy nyelv (tízes) helyiérték alapján fejezi ki a számokat.

Én is úgy hallottam egyik ismerősömtől, mint a második hozzászóló; hogy a franciában sem helyiérték alapú teljesen, lehet, hogy jellenző ez a latin nyelvekre(??). A római-számok olyasmik kicsit(igaz írásban), mint amit te írtál("négy megy négy az negyvennégy"), pl. I + I = II

Uhh, bocsi, kicsit zavaros lett, meg lehet, hogy nem is pontos, de remélem segítettem :)

2010. márc. 27. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!