Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik mondatba kell vessző?

Melyik mondatba kell vessző?

Figyelt kérdés

1.

a. Megbeszéltem a dolgot az iskolában a tanárokkal, és otthon a szüleimmel.


b. Megbeszéltem a dolgot az iskolában a tanárokkal, és a szüleimmel. (a szüleimmel otthon, de itt nincs kiírva)


c. Az iskolában a tanárokkal és otthon a szüleimmel megbeszéltem a dolgot.



2.

a. Elküldöm a számlát e-mailben, és holnap postán is.


b. Elküldöm e-mailben és holnap postán is a számlát.


2016. jan. 17. 23:10
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Az "és" elé nem kell vesszőt tenni, ez alól csak nagyon ritka kivételek lehetnek. Ezekbe a mondatokba egyáltalán nem kell.
2016. jan. 17. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Ha tagmondatokat választ el az „és", akkor kell elé vessző. Ez elég sokszor előfordul, szóval nem ritka kivétel.

:)

2016. jan. 17. 23:28
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Csak felsorolásnál nem kell vessző az "és" előtt, minden más esetben igen!!!!


Az, hogy az és kötőszó elé kell-e vessző vagy nem, a mondat szerkezetétől függ.

1. Ha az és azonos szerepű mondatrészek között van (közkeletű kifejezéssel élve felsorolásban), akkor az és elé nem kell vessző (A magyar helyesírás szabályai 11. kiadás 247. pont). Pl:: Hozd magaddal a kirándulásra a sátrat és az elemlámpát!

2. Ha az és kötősző tagmondatok határán áll, akkor kitesszük a vesszőt az és elé (243. pont). Pl.: Hozd magaddal az elemlámpát, és ne felejtsd otthon a sátrat sem!

2016. jan. 18. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Az 1/b és az 2/b mondatokban nem kell vessző szerintem, a többiben igen.


Itt vannak példamondatok is:

Belépett az ajtón, és levette a kabátját.

A tervezett munkát megcsinálják, és a többit is.

[link]

2016. jan. 18. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"A beszédben a szöveget szünetekkel, hanglejtéssel tagoljuk. Ezt az írott szövegben vesszőkkel szükséges jelölni, aminek alkalmazása – a tapasztalatok alapján – közel sem olyan egyszerű."


Az 1.c. mondatban az 'és otthon a szüleimmel' rész kiegészítés, közbevetés. Ezt a beszédben szünettel és hangsúlyváltozással mondjuk, így vesszőket vagy gondolatjeleket vagy zárójelet tennék ki.


Ugyanezen okból tenném ki a vesszőt a 2.b. mondatban is.


Kitenném a vesszőt a 2.a mondatban is, mivel időbeli viszony van a cselekvések között.


Nem tennék ki vesszőt az 1.a., az 1.b. mondatban.


Az 1.a. mondatban az alany, az állítmány azonos, megkülönböztetés nincs a felsorolásban.

Az 1.b mondatnál más a helyzet. Ez utóbbi mondat ugyanis nem fejezi ki azt a szándékomat, hogy jelezzem, hogy szüleimmel nem az iskolában, hanem otthon beszéltem meg ezt a dolgot.

2016. jan. 18. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Az 1. c mondattal kapcsolatban igazatok lehet, kell a vessző.


Viszont ha csinálok egy 1.d mondatot:

Megbeszéltem az iskolában a tanárokkal és otthon a szüleimmel a dolgot.

Lehet, hogy nem szerencsés a szerkezete, de szerintem ide nem kell vessző, mivel a tárgy a végén van, az állítmány pedig az elején. Mint a 2.b-ben, ahol szintén nem kell vessző.


Az 1.a-ba azért tennék vesszőt, mert a második tagmondat hiányos. 1.b-ben tényleg hülyén néz ki a vessző, de ez is felfogható hiányosnak:

Megbeszéltem a dolgot az iskolában a tanárokkal, és (megbeszéltem) a szüleimmel.

Azt fejezem ki a vesszővel, hogy a szüleimmel nem az iskolában beszéltem meg.


2.a-ba is azért tennék vesszőt, mert szerintem a második tagmondat hiányos:

Elküldöm a számlát e-mailben, és (elküldöm) holnap postán is.

2016. jan. 18. 22:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!