Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Persze hogy nem. Kell-e...

Persze hogy nem. Kell-e vessző a mondatba?

Figyelt kérdés

2013. okt. 1. 12:52
 1/7 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, hogy kell, de nekem is van hozzád egy kérdésem:

"Megkérdeztem tőle, hogy hogy van?" -ba hová kellenek a vesszők. Sok fogalmazást írtam, de ezeket nem tudtam kikerülni.

2013. okt. 1. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
78%

Persze, hogy nem. -> kell vessző.


Megkérdeztem tőle, hogy hogy van -> nem kell vessző.


Ne keverd össze a "hogy" és a "hogyan" szavakat! Az egyik a kötőszó, kell elé vessző, a másik valami módhatározó-szó, az elé semmikép sem kell vessző.


Megkérdeztem, hogy hogyan van = Megkérdeztem, hogy hogy van.


A két "hogy" közül csak az egyik a vesszős hogy.

2013. okt. 1. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Köszönöm. Azt is megszeretném kérdezni, hogy a : hogy, hogy van? helyett nincs valami megfelelőbb kifejezés. Romániában lakom, és ott a szótagismétlést cacofoniának nevezik, és ez bosszant.
2013. okt. 1. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Shai-Hulud ***** válasza:
100%
A "megkérdeztem tőle, hogy hogy van" helyett nyugodtan használhatod a "megkérdeztem tőle, hogy van" formát is. Ekkor a vessző MARAD, mert elvileg ott van a "hogy" kötőszó is, de az elhagyható.
2013. okt. 1. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A vessző marad, mert a mondat két tagmondatból áll.

A kötőszó elhagyható.


A hogyan= kérdőszó, módra vagy állapotra kérdez rá.

2013. okt. 2. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 SirVivor válasza:
67%
Nem kell vessző a "persze hogy"-nál.
2016. jan. 5. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
52%

SirVivornak van igaza, nem kell vessző. Ezt a tanítóképzőn nyelvi babobnaként emlegette a tanár. Úgy tanítjuk a gyerekeknek, hogy a "hogy" elé mindig vesszőt kell tenni, de azért van, hogy ne keveredjen össze. Helyesírási kérdésekben inkább e-nyelv.hu-ra tanácsos írni.


[link]

2021. jún. 21. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!