Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ezt is szereplőnek vegyem?

Ezt is szereplőnek vegyem?

Figyelt kérdés
Mivel a könyvben minden ilyen kérdésre annyi pont volt írva, ahány szereplőt aláhúztunk így gondolom mindegyiknél ez a helyzet. Viszont a lányom szerint a suliban a tanárnő azt mondta, hogy csak azt kell szereplőként megjelölni, aki meg is szólal a mesében. Ez tényleg így van? Szerintem az alábbi mesében a szereplők a következők: Tapsi, öreg bagoly, harkály doktor néni és szerintem a szülők is.
2010. márc. 31. 09:03
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:

Tapsi nagyon lusta nyuszigyerek volt. Az öreg bagoly tanító bácsi folyton azon törte a fejét, hogyan tudná rávenni a tanulásra.

A kisnyúl, ha felszólították, mindig azt felelte:

- Nem látom, mi van a táblán.

A szemorvosnál is ezt hajtogatta, ezért vastag, nagyon erős szemüveget kapott harkály doktor nénitől. A szemüvegtől aztán tényleg nem látott semmit! Amikor már a kedvenc sárgarépáit sem látta, korgó gyomorral bevallotta szüleinek, hogy csak füllentett.

Ettől kezdve az erdei iskola legszorgalmasabb tanulója lett.


Kik a mese szereplői? (4 pont)

2010. márc. 31. 09:03
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Igazad van, mind szereplők. Gondolj bele, hogy mondjuk az Oroszlánkirály tele van olyan SZEREPLŐKKEL, akik vannak, mégsem szólalnak meg. Tehát, Tapsi, a bagoly, a harkály, Nyuszi Papa és Nyuszi Mama.


(Bocs a nagybetűkért, sajnos nem lehet dőlt betűvel szedni)

2010. márc. 31. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

A szülők nem biztos, hogy szereplők, mert csak meg vannak említve, de sem cselekvést nem hajtanak végre, se nem beszélnek. Gondolj bele, ha mondjuk azt mondom, hogy az USA elnöke a TV-ben beszélt a népéhez, akkor csak az elnök a szereplő, nem az egész nép.


Szerintem a megszólalás nem fontos, de az akció mégiscsak az. A tanító bácsi sem szólal meg, hanem csak töpreng a mesében, de ez mégis csak egy akció. Egyébként ha a szülők szereplők lennének, akkor miért nem 5 pont jár értük, hiszen ketten vannak?


Végülis a szülők egy határeset, ha lenne olyan kategória, akkor statisztának nevezném, mert a nyuszi vallomása során nyilván a helyszínen tartózkodnak és feltehetően aktívan figyelnek, de ez igazából nincs leírva a mesében, márpedig szövegértéskor olyasmit odaképzelni ami logikus ugyan, de nincs leírva – hiba.. (Bizonyos szempontból nem jó az USA népe, mint hasonlat, mert ők biztosan nem tartózkodnak a helyszínen, és közel sem biztos, hogy nézik a TV-t.)


Én el tudom fogadni azt is, hogy a szülőket ne tekintsük szereplőnek, de akár azt is, hogy igen.

2010. márc. 31. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Írjátok oda a szülőket is és majd kiderül. Most az az 1 pont nem a világ, de ha az általános iskolás logikát nézzük, ők a 4. pont, mert 1 szó 1 pont általában.
2010. márc. 31. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Versenyfeladatok között van, azt hiszem ez a tavalyi volt. Mi csak gyakorlásképpen kaptuk ezeket. Első osztályos szövegértés egyébként. Sajnos itt számít az 1 pont is.
2010. márc. 31. 14:07
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a szülők nem szereplők.

Ha valaki teszem azt egy tömeg előtt felszólal, vagy elvegyül az utcán lófráló emberek között, attól még ő maga végzi az adott cselekvést. Tehát a tömeg, vagy az utcai nép sem lép elő szereplővé csupán azért, mert ott van, meg lett említve.

2010. márc. 31. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
83%
Pedig szerintem de. Példának okáért, elővettem most a Kötelezők rövident, ott fel vannak sorolva az egyes művek főbb szereplői, pl. Ibsen Vadkacsájánál ... "hat másik vendég, pincérek" Pedig ők nem szólalnak meg. De most ha a logikát is nézitek, 1 szereplő az 1 pont. Mert ha a szülők nem azok, most azért kapná valaki a 4. pontot, mert mind a hármat megtalálta? Mert az úgy meg nem igazaságos avval szemben, aki csak kettőt talált meg.
2010. márc. 31. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Előző:


A Vadkacsa egy dráma. A drámánál szereplőként kell feltűntetni mindenkit, aki felmegy a színpadra, a tömegtől kezdve a katona bal hátul-ig. Ez a szereplő nem ugyanaz a szereplő. Igen, ha színre vinnénk ezt a mesét, akkor a szülőknek bevallós jelenetben nyilván ott lenne a két szülő, amint épp hallgatják a vallomást. De ha rádiójátékot írnánk belőle? Vagy a Vadkacsákból írnánk rádijátékot? Kellenek-e a rádiójátékba a háttérben kanalazó vendégek, és a néma pincér? Mert ha nem, akkor - durván hangzik - de ezek a személyek tulajdonképpen élő díszletek, ellentétben az igazi szereplőkkel, akik előre viszik a cselekményt - még ha nem is szólalnak meg.

Szerintem a dráma és a próza szereplő-fogalma nem teljesen fed át, itt nincs kőbe vésett definíció. A színházban is ezeket nem szereplőnek, hanem statisztának hívják, ezért mondtam én korábban ugyanezt a szót a szülőkre.

2010. ápr. 1. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként az "1 szereplő 1 pont" logika ott bukik, hogy mi van, ha nem ez a pontozás elve... Mi van, ha a feladat kiírója szerint a tanár sem szereplő, csak a doktor meg Tapsi. És két pont jár egy szereplőért, valamint levonás a hibás válaszért, na? Bár a pontozás sok esetben segíthet egy feladat nehézségét megítélni, de mi van ha én azt kérdezem, hogy az 1, 2, 3, 4 és 5 közül válaszd ki a páratlan számokat, és mondjuk 5 pontot adok rá? Beválasztod mind az öt számot, mert 5 pont = 5 megoldás?
2010. ápr. 1. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Tanárnő szerint alsóban annyi pontot szoktak adni a szereplőkre, ahányan vannak. Egyébként a lányom sem húzta alá ebben a szülőket, mert a tanárnő úgy tanította nekik, hogy az a szereplő, aki megszólal vagy cselekszik valamit.

Szerencsére a versenyen nem volt ilyen gond, mert ott csak az a két szereplő volt, aki ténylegesen szerepel benne és kétpontos volt :)

2010. ápr. 1. 19:32
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!