Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy tudom megtanulni, mikor...

Hogy tudom megtanulni, mikor használják a zárt ë hangot? Budapesti vagyok, és nem érzek kulonbséget, de ennek ellenére nagyon kiváncsi vagyok. Van-e benne valami logika?

Figyelt kérdés

Egyszeruen érdekel engem, és talán másokat is.

Van errol valahol egy lista, hogy mely szavakban fordul elõ? (Mondjuk ha van is, akkor jó hosszu lehet...) vagy logikus?



2016. ápr. 27. 20:44
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Leginkább az szögedi ö-zés segítségével. Ők ugyanis a zárt e helyett mondtak/mondanak ö-t. Keress rá olyan népmesékre, kisregényekre, amelyben ö-zve beszélnek a szereplők, vagy esetleg az egész úgy van írva. Én rágugliznék ilyen szavakra, hogy möglátta, embör, neköm, stb, biztos találsz ilyen szövegeket amelyekben aztán logikát kereshetsz. Szerintem nem nagyon fogsz találni, hiszen leginkább olyan ez, mintha azt kérdeznéd, hogy mi az o és az u hangok logikája: semmi, két külön hang, olyan szavakban és úgy vannak, ahogy.
2016. ápr. 28. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Szerintem minden anyanyelvi magyar beszélő két különböző e hangot ejt az "ember" szóban. Így a kérdező is. Na szóval, az elsőt nevezzük nyíltnak, a másodikat pedig zárt "e-nek.
2016. ápr. 28. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy előttem is mondták, az embër szóban, a második e az zárt ë hang. Embere válogatja, de például a kéttagú e-re végződő szavakban é hang után én csak zárt ë hangot tudok kimondani, nyíltat nem, mivel a magyarban a hangsúly elől van. (népë, képë)
2016. máj. 2. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Az ember szóban nem tudom, hogy érzékelek e ilyen hangot, ugy érzem igen, de lehet, csak odaképzelem...

Viszont ha azt mondom: lesd meg! Akkor valahogy itt a második e mintha már majdhogynem ö lenne.


Ha azt mondom retek akkor is mintha retëk lenne. Az ember annyira nem.

Lesd mëg, retëk,

Az lehetséges, mármint logikus, lehet e ilyen, hogy én az ember szót úgy ejtem, hogy ëmbër? Hogy hangzik ez számotokra?

Köszönöm egyébként, az összes válasz hasznosnak tunik.

2016. máj. 4. 20:19
 5/7 anonim ***** válasza:
55%
Ha az "ember" szóban mindkét helyen zárt e-t ejtesz, az a legtöbb anyanyelvi magyar beszélő számára a pesti dialektus karikarúrájának hangzik.
2016. máj. 8. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Na fene, igazi pesti vagyok? :D

Azt is érzem egyébként, hogy kétszer költöztem, a két helyen más-más tájszólás volt, és az évek alatt átvettem mindkettőből egy kicsit, nem tudom mit, de néha érzem, hogy elkezdtem úgy beszélni mint az egyik helyi, de gondolom a pesti dominál nálam. Szóval sok magyar más-más helyen mondja az ë hangot, ha jól értelmezem.

2016. máj. 24. 22:23
 7/7 anonim ***** válasza:
Igen, sok, sőt a legtöbb magyar számára két féle hangot jelöl az "e" betű, tehát pl. az "ember" vagy az "ezer" szavakban két különböző magánhangzó van. Ezek között csak a nyelv és a szájpadlás távolsága tesz különbséget, azaz a nyílt e esetében a nyelv lejjebb van, mint a zárt e esetében.
2016. máj. 28. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!