Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írjuk helyesen (idézőjele...

Hogy írjuk helyesen (idézőjeles és vesszős probléma)?

Figyelt kérdés

"Nem szeretem a kávét" mondta az öreg "de a tejet, azt szeretem" fel is állt, hogy igyon egy kortyot "a legjobb" a hideg is kirázta, úgy ízlett neki.


Itt hova kell vessző?

Természetesen az elv érdekel, úgy tudom, a mondta elé nem kéne, de nem világos, akkor máshova hogy és mi alapján kell kipakolni.



2016. aug. 12. 07:13
 1/7 anonim ***** válasza:

"Nem szeretem a kávét" mondta az öreg "de a tejet, azt szeretem" fel is állt, hogy igyon egy kortyot.


Ez a mondat így rendben van.


"a legjobb" a hideg is kirázta, úgy ízlett neki.


Ez viszont teljesen értelmetlen, se nem egész mondat, se nem tagmondat, és a legjobb nem tudni, hogy miért van idézöjelben és mire akar vonatkozni.

2016. aug. 12. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ, azért idézőjeles mert a párbeszédek idézőjelek között zajlanak a történet keretei között, mintegy felsorolásként, de hát a legjobb nem tudni.
2016. aug. 12. 07:25
 3/7 BringaManó ***** válasza:
#1: "a legjobb"-at is az öreg mondja a tejre.
2016. aug. 12. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 BringaManó ***** válasza:
100%

Szerintem így, ez a szokványos:


– Nem szeretem a kávét – mondta az öreg. – De a tejet azt szeretem. – Fel is állt, hogy igyon egy kortyot. – A legjobb! – A hideg is kirázta, úgy ízlett neki.


Ezzel mi a gond? Muszáj idézőjelekkel?...


(Ha muszáj, akkor pl. így írnám:


"Nem szeretem a kávét", mondta az öreg, "de a tejet, azt szeretem." Fel is állt, hogy igyon egy kortyot. "A legjobb." A hideg is kirázta, úgy ízlett neki.


De lehet keverni is (mint a kávét meg a tejet :-), pl.:


"Nem szeretem a kávét – mondta az öreg –, de a tejet azt szeretem." Fel is állt, hogy igyon egy kortyot. "A legjobb!" A hideg is kirázta, úgy ízlett neki.


)

2016. aug. 12. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm:) Rossz példát hoztam, de a vesszőzés szándékolt volt. A szöveg stílusa, hogy féloldalas mondatokban fogalmaz, így sok lesz a kis vesszőzős hozzátétel. Az idézőjelek megkavarnak, érzésre nekem a mondta elé is kéne, de ha mégsem kell akkor már nem vagyok biztos benne hogy van a többi.
2016. aug. 13. 12:21
 6/7 A kérdező kommentje:
A beszéd bele van ékelve a szövegbe, azért az idézőjel, így nem törik meg a folytonosság.
2016. aug. 13. 12:48
 7/7 BringaManó ***** válasza:

"féloldalas mondatokban fogalmaz"

Lehet féloldalas mondatokban is fogalmazni, ha valamivel össze vannak kötve a mondatok – és ez mókás is –,

de attól, hogy teljesen különálló mondatokat egyszerűen egymás után pakol valaki, mondatzáró írásjel nélkül, nagybetű nélkül, hát az szerintem nem túl nyerő... Hogy érzékeltessem a különbséget:


"Nem szeretem a kávét", mondta az öreg, "de a tejet, azt szeretem", fel is állt, hogy igyon egy kortyot, "a legjobb", a hideg is kirázta, úgy ízlett neki.


"Nem szeretem a kávét", mondta az öreg, "de a tejet, azt szeretem!", és ezzel fel is állt, hogy igyon egy kortyot: "a legjobb", mondta, még a hideg is kirázta, úgy ízlett neki.


Nüansznyi a különbség – de mekkora az a nüansz!... :-)

2016. aug. 13. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!