Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A hányat és a hánytat között...

A hányat és a hánytat között mi a különbség? Mindkettő műveltető ige?

Figyelt kérdés
2016. szept. 1. 12:26
1 2
 1/11 Shai-Hulud ***** válasza:
19%

Nem. A "hánytat" az műveltető ige, a "hányat" pedig kérdőszó.

Csak ezt sokan keverni szokták (mint az a kérdésedből is látszik).

2016. szept. 1. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 BringaManó ***** válasza:
92%

Más véleményen vagyok:

mindkettő műveltető ige, de ami hánytat, az kifejezetten azt idézi elő, hogy "kidobd a taccsot",

a hányat viszont sokszor a hány ige 'dob, vet' jelentésével kapcsolatos, pl.:

a gyerekekkel cigánykereket hányattam;

bukfencet hányatok velük;

a király kardélre hányatta az ellenséget;

"A vezeklésből Hiranjakasipu daliás termetű férfiként tért vissza. Uralkodása rettegésben tartotta a jámborokat. Betiltotta a szent áldozatokat, máglyára hányatta a Védákat, s tűzzel-vassal irtotta a bráhmanák kultúráját és vallását.";

"A gazda ágasra hányatja a lekaszált szénát."


(Emellett 'hánytat' értelemben is használják, pl. "hányatja magát", de vannak olyan állandósult kifejezések, amelyekben fixen hánytat van, pl. hánytatószer.)


(És persze, hogy a "hányat" kérdőszó is, de a kérdés nem erre vonatkozott, nyilvánvalóan. :-)

2016. szept. 1. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

A bulímiás lányoknál én inkább a hánytat igét használnám, de a hányat is helyes?

2016. szept. 1. 17:26
 4/11 BringaManó ***** válasza:
100%
ez nem
2016. szept. 1. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 BringaManó ***** válasza:
100%

[pardon, kicsúszott...]


ez nem helyesírási kérdés, nem jó szó ide a "helyes/nem helyes" különbségtétel.

az interneten úgy látom, hogy a hányat szót is használják erre a magyarul beszélők/írók, létezik a jelenség, és ha te is magyar anyanyelvű beszélő vagy, akkor biztos a te nyelvérzékednek is van róla "véleménye" – használd belátásod szerint. :-)

mindenesetre hibásnak nem mondható, legfeljebb valakinek az egyik természetes, a másik fura, másnak meg fordítva.

2016. szept. 1. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
Kérdés hogy ilyenkor hánytat mutatok a kezemmel.
2016. szept. 4. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
52%
egy szónak lehet több jelentése is és a szövegkörnyezet adja meg az értelmét.nem csak a magyar nyelv sajátossága ez.vanak szavak amik kiejtve egyformák de irásban különböznek és vannak amiknek írása más de kiejtésnél máshova kerül a hangsúly vagy hanglejtés.de nem kell nyelvészprof.-nak lenni hogy ezt tudja az ember csak az iskolákban ezért van szükség a magyar nyelvtan tanítására.
2016. szept. 4. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat!
2016. szept. 4. 14:39
 9/11 Szeder Katalin ***** válasza:
Hányat valaki más, aki a mérgezetten így próbál segíteni. Hánytathatod te magadat, ha azt reméled, hogy ettől jobban leszel, esetleg megtudtad, hogy mérgezett bármit fogyasztottál.
2016. szept. 6. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 BringaManó ***** válasza:
100%
Hm... érdekes, lehet, hogy van ilyen is... Őszintén szólva én egyiket sem szoktam művelni, úgyhogy ez ügyben kénytelen vagyok elfogadni azon nyelvhasználók véleményét, akiknek ezek a kifejezések az aktív szókincsébe tartoznak. :-)
2016. szept. 6. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!