Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Felsorolás illetve két személy...

Felsorolás illetve két személy esetén többes vagy egyes számot kell használni?

Figyelt kérdés

Konkrétan a következő mondatokra akarok választ kapni, hogy melyek helyesek:


Peti és Gergő szereti a meggyet.

Peti és Gergő szeretik a meggyet.


Róbert, Ákos, és Máté másik csapatba igazolt.

Róbert, Ákos, és Máté másik csapatba igazoltak.


Ezeket sosem tudom eldönteni, és az interneten sem nagyon találok rájuk választ.



2016. szept. 26. 19:42
 1/1 2*Sü ***** válasza:

Szerintem egyik sem helytelen. Ez nagyon érdekes kérdéskör. Például ha az ige megelőzi az alanyokat, akkor a lehető legritkább esetben kerül az ige többesszámba. Pl. „Másik csapatba igazolt Róbert, Ákos és Máté”. (Nagyon hülyén hangzik úgy, hogy „Másik csapatba igazoltak Róbert, Ákos és Máté”.)


De a példamondataidnál ingadozó a nyelvhasználat, nem tudom melyik irányba billen a mérleg.


Más eset: pl. „Aladár és Béla jó barát”. Itt az egyes szám tűnik furának, valahogy az „Aladár és Béla jó barátok” tűnik egyértelműen helyesebbnek.

Viszont az „Aladár és Béla a leggyorsabb futó” mellett meg az „Aladár és Béla a leggyorsabb futók” tűnik furcsának.

2016. szept. 26. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!