Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ki tudom -e vitelezni, vagy...

Ki tudom -e vitelezni, vagy kivitelezni tudom?

Figyelt kérdés
Egy sima mondatból egy egész veszekedés alakult ki, mert szerintem a "Ki tudom -e vitelezni" mondat helyes; egyik barátom szerint meg a "Kivitelezni tudom". Az eredeti mondat így hangzott: Nem tudom, hogy ki tudom -e vitelezni.

2017. febr. 12. 13:05
 1/4 anonim ***** válasza:
70%

Van olyan magyar szó, hogy "vitelezni"?

.

A kérdés arra vonatkozik, tudod-e, vagy pedig sem.

Szerintem tehát:

"Tudom-e kivitelezni?"

2017. febr. 12. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
6%

Ez helyes így: "Ki tudom-e vitelezni?"

"Kivitelezni tudom" ez meg egy egyszerű kijelentő mondat, nem derül ki belőle, hogy ez egy kérdés. Esetleg így lehetne belőle kérdés csinálni: Kivitelezni tudom-e?

De mivel a magyar ragos nyelv ezért a szórend változó, lásd: Elmentem Petivel a moziba; Petivel elmentem a moziba; Elmentem a moziba Petivel.

Természetesen ezek így is jók, de van olyan alak is, amit gyakrabban használunk és az "természetesebbnek" tűnhet. :)

2017. febr. 12. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 BringaManó ***** válasza:

#1:


| K:

| Meg akarsz -e jelenni?, vagy megjelenni akarsz?

|

| V:

| Van olyan magyar szó, hogy "jelenni"?

| .

| A kérdés arra vonatkozik, akarsz-e, vagy pedig sem.

| Szerintem tehát:

| "Akarsz-e megjelenni?"



Na de ez csak az egyik baj. A rákérdezéses dolog sem igazi segítség, mert ilyen alapon minden mással is ez a helyzet:


"Haza tudsz jönni?"

A kérdés arra vonatkozik, tudsz-e, vagy sem. Tehát: "Tudsz-e hazajönni?" (pedig jó volt az eredeti is)


vagy:


"Le tudod-e írni?"

A kérdés arra vonatkozik, tudod-e, vagy sem. Tehát: "Tudod-e leírni?" (pedig jó volt az eredeti is)


---


Amúgy persze szerintem sem igekötős ige a kivitelez, nem is úgy kéne viselkednie (ahogy a feltételez sem az, és még sok más, áligekötős ige, pl. kivételez, bevételez, kivonatol, bevonatol, kifogásol, befolyásol stb.)


Persze a téma nem egyszerű, különféle kivételek vannak:

a feltételez-ről megoszlanak a vélemények,

az ellenőriz-ről is,

a fellebbez, bel(l)ebbez megint más kategória, azokban egyáltalán nem igekötő van (hanem a feljebb, beljebb szó), ld. [link]

...

2017. febr. 12. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Szerintem a kivitelezés szó nem igekötős szerkezet, mint ahogy a kivételezés és a fellebbezés sem. Nem ugyan az egy tervet kivitelezni, mint a szemetet kivinni. A szemetet ki lehet vinni, a terve meg nem mondjuk, hogy ezt ki lehet vitelezni, mint ahogy az anyagot ki lehet vételezni a raktárból, de nem mondjuk, hogy anyu ki szokott vételezni a tesómmal. Az én nyelvérzékem szerint így helyes: ez kivitelezhető, anyu kivételezni szokott.

A fellebbezésről biztosan tudom, hogy nem igekötős szerkezet, a szó a "feljebb"-ből ered.

2017. febr. 13. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!