Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Alanyi ragozás, az ige nem...

Alanyi ragozás, az ige nem változik?

Figyelt kérdés

El tudnátok hozni a bőröndöt?

El tudnátok hozni egy bőröndöt?


Létezik, hogy az ige nem változik?


2017. febr. 22. 15:00
 1/7 anonim ***** válasza:
97%
Igen, ebben az esetben azonos a két alak.
2017. febr. 22. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
55%
Itt a hozni főnévi igenév, a tudnátok pedig erre vonatkozik, nem a bőröndre.
2017. febr. 22. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
73%

#2 Nem erről van szó!

El TUDNÉK hozni egy bőröndöt. <=> El TUDNÁM hozni a bőröndöt.

2017. febr. 22. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
52%

Pedig igaza van a kettesnek.


A kérdező ezt írja: "Létezik, hogy az ige nem változik?"


A "hozni" az nem ige itt, hanem főnévi igenév. Azaz nincs értelme alanyi és tárgyas ragozásról beszélni.


Ha a mondatrészi szerepeket nézzük, akkor a mondat állítmánya az "tudnátok", ami ige, és alanyi ragozásban van mindkét mondatban. A mondatban a főnévi igenév (elhozni) pedig tárgy szerepet tölt be, és ennek a tárgynak van alárendelve a "bőrönd" szó, ami szintén tárgy.

2017. febr. 22. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Azt gondoltam, hogy a második hozzászólásom remekül példázza, hogy a kettes téved. Ezek szerint rosszul gondoltam. Ha igazatok lenne, azaz a "hozni" szó miatt mindig alanyi ragozást kellene használnunk, akkor a következő mondatokat kellene mondanunk:

"El tudnék hozni a bőröndöt."

"El tudnál hozni a bőröndöt."

"Ő el tudna hozni a bőröndöt."

Ezek a mondatok nyilvánvalóan hibásak, tehát a "hozni" szó előtt bizony tárgyas ragozást kell használni.

"El tudnám hozni a bőröndöt." És így tovább.

2017. febr. 22. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Hu, azert vannak itt zavarok.


"Itt a hozni főnévi igenév, a tudnátok pedig erre vonatkozik, nem a bőröndre."


A "tud hozni" egy ugynevezett nevszoi-igei allitmany, azaz ez a ket szo egyszerre alkotja az allitmanyt, azaz a tud nem "vonatjozik a hozni szora", hanem "vele egyutt, tole elvalaszthatatlanul alkotja az allitmanyt", Az ige (tud) az allitmany ragozott resze. Alanyi/targyas ragozasnal a ragozas a targytol fugg, nem pedig attol, hogy az allaitmany sima igei vagy pedig nevszoi-igei. Azaz.


Hozod a borondot. / Hozol egy borondot.

Tudod hozni a borondot. / Tudsz hozni egy borondot.



Ami a kerdezonel a zavart okozza, ahhoz igazabol kicsit erdemes megkapargatni a ragozast. Ugye a magyar ige ragozasaba millio dolgot suritunk:


szam-szemely (en hozom, te hozod, o hozza stb)

ido (hoztam, hozom, hozni fogom)

mod (hozod, hozd, hoznad)

Sot, olykor a targyat is belepreseljuk: hozlak [teged] - de nem kell kiteni, hogy teged, mert benne van abban hogy "hozlak".


Es hat ugye neha ket alak atfed, vagyis onmagaban nem megkulonboztetheto. Leginkabb is ilyenek az ikes igek ugye, melyekben eleve nem teszunk kulonbseget az alanyi/targyas ragozas kozott bizonyos helyzetekben, persze ez erosen kezd elmosodni.

(Elvileg: Eszem egy kenyeret. / Eszem a kenyeret. De ugyanakkor Ettel egy kenyeret. / Etted a kenyeret.)


Es ahogy a kerdezo eszrevette, az alanyi/targyas ragozas kozti kulonbseg is eltunik bizonyos helyzetekben. Itt felteteles mod (hozna / tudna hozni), tobbes szam masodik szemely (ti hoznatok / ti tudnatok hozni), jelen idoben vagyunk. Nem csak ez az ige veszti el a kulonbseget pont ugyanebben a felallasban:


Megneznetek egy filmet? / Megneznetek azt a filmet? (De: megnez egy filmet / megnezi azt a filmet).



#4 "A "hozni" az nem ige itt, hanem főnévi igenév. Azaz nincs értelme alanyi és tárgyas ragozásról beszélni."


Senki nem mondta, hogy az hozni ige, es hogy az valtozik. Az ige a tud, es maris van ertelme

a dolognak. Nyugodtan vedd ki a mondatbol es hopp:

Elhoznatok a borondot? / Elhoznatok egy borondot? - ugyanaz a ket forma, de

Elhozom a borondot. / Elhozok egy borondot. - nem ugyanaz.


Szoval nagyon rossz iranyban okoskodsz.

2017. febr. 23. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
52%
#4 vagyok, belátom, hogy félreértettem a kérdést, úgyhogy visszavonom az ottani válaszom, mert rosszat írtam.
2017. febr. 23. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!