Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az igekötő megváltoztatja az...

Az igekötő megváltoztatja az ige értelmét? Melyik ige az, amelyiknek a legtöbb értelme van az igekötőtől függően?

Figyelt kérdés

2017. ápr. 7. 13:37
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Kar volt kimoderalni az elozo valaszt, mert jo esellyel tenyleg a b*szik szo az aminek az ertelmet a leginkabb varialja az igekoto.

Ugye az eredeti szexualis tartalom mellett, a teljesseg igenye nelkul:

- Felb*ssza az agyamat. (Nem is tudom hogy ebben a szerkezetben lehet-e mas igevel helyettesiteni.)

- Kib*sztak az iskolabol. (kirug)

- Jol kib*sztak velem. (kiszur)

- Ezt elb*sztuk. (elront)

- Jottek a munkasok es jol osszeb*sztak mindent. (osszemocskol)

- Jol atbasztak minket. (becsap)


Nem tudom amugy hogy van-e hivatalos gyujetemeny.

2017. ápr. 7. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
lecsinál, felcsinál, kicsinál, felcsinál
2017. ápr. 7. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
becsinál
2017. ápr. 7. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Át csinál nincs, átbaszni lehet. Hiába moderáltak ki, nyelvi kérdésben nincs obszcén, és a baszni ige változik a leginkább az igekötőtől függően. Nem csak az, hogy értelmes de más is szemben pl a fekszik vagy lép igevel, ami mindenképpen egy fogalom kor. A megjelölt nem kívánt szó teljes értelmi átalakuláson megy át az igekotol függően.
2017. ápr. 7. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 BringaManó ***** válasza:

No, azért azt vitatnám, hogy az igekötő idézi elő ezt a "teljes értelmi átalakulást" – jól értettem, hogy ilyesmit írtál? –: sokkal inkább olyan speciális esetről van szó, amikor – kis túlzással – bármilyen igét helyettesíthetünk (már akinek jólesik :-) a b*szik igével, és ha ahhoz éppen van valami igekötő (a legtöbbször van), akkor azt természetesen megkapja, már csak azért is, mert nem véletlenül van ott az az igekötő, ugyanolyan jó szolgálatot tesz a helyettesítő ige mellett is.

persze lehet, hogy valami más tulajdonságát veszi át az eredeti igének mondjuk egy végződéssel érzékeltetjük, hogy kb. mit is akar jelenteni, milyen jellegű cselekvésről van szó: b*szakodik, b*szogat, b*sztat... de a legjobban talán a szövegkörnyezetből derül ki a jelentése, vagyis hogy melyik ige helyett áll: ahogy az #1 példái is könnyen dekódolhatók (és nem féltétlenül az igekötő miatt!), ugyanúgy igekötő nélküli példákat is mondhatnánk: na, ezt már b*szhatjuk...; meghoztuk az árut, b*szom alásan!; ne b*szd már az asztalra a hátizsákod!; stb.


Attól hogy van mellette egy igekötő, még simán lehet több ige (bár kétségtelenül vannak sztereotipikus párjai egy-egy igekötős változatnak):

lehet, hogy leggyakrabban "Felb*ssza az agyamat", de ugyanúgy mondhatod azt is, hogy "felb*szta a táskáját az emeletes ágyra", vagy "felb*szta a plafonra a sörösüveget";

lehet, hogy legtöbbször "Ezt elb*sztuk", de ugyanúgy mondhatjuk, hogy: "megfogtam a vödröt, azt' jól elb*sztam a kert végébe";

a kib*szásra meg már az #1-ben is két eltérő példa volt.


Ja, és azt sem mondanám, hogy "átcsinál nincs": én simán tudnék mondani olyat, hogy "egy kicsit átcsináltam a terem eredeti elrendezését" – persze ez nem választékos megfogalmazás, de talán az #1 példái sem voltak kifejezetten azok... :-)

2017. ápr. 8. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 BringaManó ***** válasza:
(Mindamellett az azért egyértelműnek tűnik, hogy a kérdező erre az igére gondolt az "alákérdezéssel", és remélem, hogy kielégítőek a válaszok, valami ilyesmire lehetett számítani. :-)
2017. ápr. 8. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen, köszönöm! :) Erre jutottam én is egyébként, csak kíváncsi voltam, hogy ti tudtok-e olyan igét esetleg, aminek még ennél is több értelme van.
2017. ápr. 8. 12:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!