Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Igekötős főnévi igenév +...

Igekötős főnévi igenév + fogja? Pl. : Megnézni fogja, bevinni fogja

Figyelt kérdés

Megnézni fogja a lakást, de nem megvenni.

Ez talán még jó is, de önmagában egy ilyen szerkezet mennyire használatos? Bevinni fogja. (Be fogja vinni helyett)


2017. ápr. 18. 23:24
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
72%
Én nem használom így, számomra hangzásilag magyartalan. És hallani se szoktam, szerintem nem gyakori (ha ez volt a kérdés).
2017. ápr. 19. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
27%
Ez így van, ha valaki szótárból tanul nyelveket.
2017. ápr. 19. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
22%

Rossz, helytelen.

Megfogja nézni a lakást, de nem veszi meg.

De helyesebb:

Megnézi majd a lakást, de nem veszi meg.

2017. ápr. 19. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
66%

Ilyen forma, hogy "megnézni fogja" nincs, nem helyes.

Vagy "meg fogja nézni" vagy "majd megnézi" a lehetséges nyelvtani alak.


Szóval az általad kérdezett szerkezet egyáltalán nem használatos és semennyire sem helyes.

2017. ápr. 19. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 BringaManó ***** válasza:
81%

Helytelen?? Mér?

Ez egyáltalán nem így van, hogyne lenne ilyen forma, simán előfordulhat olyan szövegkörnyezet, amelyben lehet igekötős főnévi igenév + fogja.

A kérdésben is van egy ilyen, azt a példát én még "feljavítanám":

Csak megnézni fogja a lakást, megvenni nem.


(Természetesen lehet mondani máshogy is, pl. "csak megnézi a lakást, de nem veszi meg", de ez még nem jelenti, hogy a másik forma helytelen.)


Az külön vicces, hogy hármas úgy mondja meg a tutit, hogy közben az egyik "jó megoldást" rosszul írja ("Megfogja"),

a másik ("helyesebb"(!(???))) mondat meg már szinte erőltetett, legalábbis így magában.


És mitől lenne a "majd"-os szerkezet helyesebb a "fog"-osnál? Asszem, ez is valami jó kis nyelvi babona, grat.


4-es dettó, olyanra mondja, hogy nincs, ami van.


Ha kevés a fantáziátok ahhoz, hogy elképzeljétek, az még nem jelenti, hogy nincs. Szülök néhány példát:


"Ezért a magaviseletért Mária néni nem fogja megdicsérni az osztályt... Inkább megszidni fogja."


"Szerinted Joli a húst megsütni vagy megfőzni fogja?"


"Én ezt a régi bringát már csak lecserélni fogom, biztos, hogy nem javíttatok rajta semmit, az pénzkidobás lenne."


De gugliztam is nektek 1-2 példát:


"Ha Imre beírását jól értettem, akkor Mátészalkán nem leírni fogod a receptet, hanem elkészíteni."


"És hozzátenném, hogy az utóbbi esetben sem lenézni fogom az anyukát és a gyereket, hanem sajnálni."


"(...) de ennyi alapján a film is, meg a képregény is érdekel, meg fogom nézni mindkettőt. Mármint a filmet, a képregényt elolvasni fogom."


"(...) gondolom erre is lesz egy szép válasza, de ígérem csak elolvasni fogom, válaszolni nem fogok rá."


"én a panashopnál csak megnézni fogom, most az edigitalos 0%thm nyerő e tekintetben nálam :)."


"Ezután a két rész után, azt hiszem nem csak megnézni fogom ezt a remek sorozatot, hanem meg is "tartom"."


"De jó nemcsak leinni fogom magam, de még meg is mérgeztek, ez nagyon jó! - mondtam nekik cinikus hangon."


Plusz 1-2 régi/irodalmi szöveg is, bár tudom, hogy ez úgysem "ér" (:-):


"Mert fenyeget hogy majd elvágja hajónknak az orrát,

És rohanó tűzzel felgyújtja megölni fog ottan

Számos Achájiakat mikoronn a 'füstbe' remegnek."


"Tarcsafalvi Mihály tatár rab levele Csík-Szent-Imrén lakó Gergely deákhoz, hogy készítse elő 500 tallérnyi váltságdíját s hozza be Jászvásárra, a hova, tatár gazdája őt bevinni fogja."


"Petőfiről ismét halálhírt hallottam, mégpedig valamely német lapból eredettet; és nem úgy, hogy elesett vagy kivégeztetett, hanem hogy betegségben halt meg; a költői lelket megsiratni fogom"

2017. ápr. 19. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 BringaManó ***** válasza:
81%

"önmagában egy ilyen szerkezet mennyire használatos?"


Úgy érted, hogy egy ilyen rövidke mondat létezhet-e?:

Bevinni fogja.


Még erre is igen a válaszom, az egyik példám erre is jó:

– Szerinted Joli a húst megsütni vagy megfőzni fogja?

– Megfőzni fogja. Biztosan tudom, mert már tegnap mondta.


(ismétlem a többiek kedvéért: tudom, hogy lehet máshogy is mondani, de nem az volt a kérdés. :-)

2017. ápr. 19. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Megnézni akarom, nem megvenni!

Meg akarom nézni, de nem akarom megvenni!

Megnézni fogom, nem megvenni!

Meg fogom nézni, de nem fogom megvenni.


Aki érzi a jelentésbeli árnyalatokat, az tudja, miért nem helyesek az eddigi válaszok!

2017. ápr. 19. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
Bocs, a BringaManóét még nem olvastam! Az helyes!
2017. ápr. 19. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%

Ilyen esetekben az igekötő leválik az igéről, és a fogja az igekötő és az ige közé kerül. Mivel más szónak számít, ezért ekkor külön lesznek írva. Kivéve, ha tagadás van, mert akkor más a szórend: meg fogja nézni, nem fogja megvenni.

További jó nyelvtanulást!

2017. ápr. 19. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Bringamanó, köszönöm a részletes kifejtést! Nagyon rendes tőled, hogy vetted a fáradságot.
2017. ápr. 22. 10:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!