Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez így helyes? "Pékeink és...

Ez így helyes? "Pékeink és cukrászaink kiváló termékekkel várják vásárlóinkat"

Figyelt kérdés
nekem a 'pékeink' szokatlan....inkább j-vel mondanám, így: pékjeink...

#szóhasználat #nyelvhelyesség #pékeink #pékjeink
2017. ápr. 21. 18:38
 1/7 A kérdező kommentje:
mint pl. a 'pókjaink'-at....
2017. ápr. 21. 18:50
 2/7 anonim ***** válasza:
75%
A pékjeinkre több találatot ad a google és kellemesebben is hangzik.
2017. ápr. 21. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
0%
Nálam a "pékeink" szóra 6660000 találatot ad, a "pékjeink" szóra pedig 852. Véleményem szerint a "pékeink" a helyes. Ilyen alapon azt kellene írnod, hogy "cukrászjaink", "vásárlójinkat" stb.
2017. ápr. 21. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
18%
Szerintem mind kettő jo. Szerintem olyan mint a tejfel-tejföl, vagy a tepsi-tepsü.
2017. ápr. 21. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
53%

[link]


[link]


és ajánlja is a j-s változatot, nekem is az érződik jónak

2017. ápr. 21. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Megmaradva az egy szótagú és k-ra végződő főneveinknél - így utánagondolva - kétféle módon használja a magyar nyelv a birtok jelzését: -a, -e vagy -ja,-je

ld.: bak, cikk, cakk, csík, csók, fék, fok, gyík, gyök, jak, lyuk, lak, lik, lék, makk, mák, mukk, nyak, nyák, ok, ék, pék, pók, rák, sakk, szak, szák, szék, tik, tok, tök, tyúk, zsák...


Nekem, mint a 2-es és az 5-ös számú hozzászólónak is, a 'pékje', azaz a pék esetében a -ja, -je jellel hangzik jobban.

2017. ápr. 24. 15:11
 7/7 A kérdező kommentje:
....mármint egyes és többes szám 3. személyben...
2017. ápr. 24. 15:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!