Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a különbség a használatukban?

Mi a különbség a használatukban?

Figyelt kérdés

Nem gondoltam volna, hogy elmegy.

Nem gondoltam volna, hogy el fog menni.


2017. máj. 18. 13:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%
Jelen idő, jövő idő.
2017. máj. 18. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
52%

Mindket esetben a beszelo idejehez kepest az elmenes jovo idoben van. (Ugy ertve, hogy a jelen ido is a multhoz kepest kesobb van).

Nagyjabol azt a kulonbseget lehet tenni, hogy mi eppen hol vagyunk az elemeneshez kepest.



Tegyuk fel, hogy


- az illeto tegnap elment

- es errol ma beszelek.


Akkor a beszed pillanataban mar bekovetkezett az, amire nem gondoltam. Ilyenkor csak a jelenideju valtozat jo: Nem gondoltam volna, hogy elmegy.



Tegyuk fel, hogy


- ma beszelek,

- az illeto azonban csak holnap fog elmenni.


Akkor a beszed pillanatahoz kepest majd csak a jovoben fog bekovetkezni az, amire nem gondoltam. Ilyenkor mind a ket valtozat jo.

Nem gondoltam volna, hogy elmegy. - Ezzel csak altalanosan mondom, hogy a nem gondolashoz kepest valamiko majd el fog menni. Ahogy mondtam, lehet hogy az elmenes a beszed pillanataban megtortent, de lehet, hogy meg nem


Nem gondoltam volna, hogy el fog menni. - Ez tehat csak akkor mukodik, ha az illeto a beszed pillanataban meg nem ment el (de tudjuk, hogy el fog menni).

2017. máj. 18. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Mindkét cselekvés lehet a beszéd idejéhez képest múlt időben is. Szerintem csak árnyalatni különbség van.


Nézzünk pár példamondatot:

Nagyon szerettem Violát. Tervezte régóta, hogy külföldre költözik. Tudtam, hogyha ez bekövetkezik, vége a kapcsolatunknak. Kapott egy lehetőséget. Nem gondoltam volna, hogy el fog menni. Két hete hagyott itt.


Itt a jövő idő használata az olvasóban hagy egy bizonytalanságot azt illetően, hogy a cselekvés valóban megtörtént-e, vagy épp folyamatban van. Ha folyamatban van, akkor még benne van az olvasóban, hogy ez nem történt meg, tehát visszafordítható. Így hatásosabb az utolsó mondat, ami minden kétséget kizárólag a múltba helyezi a cselekvést.


Ugyanez persze megállja a helyét így is:

Nagyon szerettem Violát.... Nem gondoltam volna, hogy elmegy. De mégis megtörtént.


Itt talán kevesebb a várakozás az olvasóban arra vonatkozóan, hogy Viola valóban elment-e, vagy csak tervezi. Kevésbé lepi meg az utolsó mondat.

2017. máj. 18. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 BringaManó ***** válasza:

[csak az alábbi válasz megírása után láttam a #3-ast, vele egyetértek, ugyanezt írja ő is, csak kicsit más megközelítésből]


#2:

> Mindket esetben a beszelo idejehez kepest az elmenes jovo idoben


Inkább a gondoláshoz képest, nem?

(tehát a "nem gondoltam volná"-hoz képest)


> van. (Ugy ertve, hogy a jelen ido is a multhoz kepest kesobb van).

> Nagyjabol azt a kulonbseget lehet tenni, hogy mi eppen hol vagyunk

> az elemeneshez kepest.

>

> Tegyuk fel, hogy

>

> - az illeto tegnap elment - es errol ma beszelek.

>

> Akkor a beszed pillanataban mar bekovetkezett az, amire nem

> gondoltam. Ilyenkor csak a jelenideju valtozat jo: Nem gondoltam

> volna, hogy elmegy.

Szerintem erre a "Nem gondoltam volna, hogy el fog menni" is jó (pont azért, amit az előbb írtam).


És visszatérve a fenti észrevételemre: pont abból látszik, hoyg a gondoláshoz képest kell fogalmazni az elmenés idejét, hogy ha azt mondaná: "Nem gondoltam volna, hogy elment", az semmiképpen nem a gondolás és az elmenés közötti időpontot jelöli, hanem a gondolás előttit.


> Tegyuk fel, hogy

>

> - ma beszelek,

> - az illeto azonban csak holnap fog elmenni.

> Akkor a beszed pillanatahoz kepest majd csak a jovoben fog

> bekovetkezni az, amire nem gondoltam. Ilyenkor mind a ket valtozat

> jo. Nem gondoltam volna, hogy elmegy. - Ezzel csak altalanosan

> mondom, hogy a nem gondolashoz kepest valamiko majd el fog menni.

> Ahogy mondtam, lehet hogy az elmenes a beszed pillanataban

> megtortent, de lehet, hogy meg nem

>

> Nem gondoltam volna, hogy el fog menni. - Ez tehat csak akkor

> mukodik, ha az illeto a beszed pillanataban meg nem ment el (de

> tudjuk, hogy el fog menni).

Határozottan máshogy érzem: ahogy fentebb is írtam, nekem a "nem gondoltam volna, hogy el fog menni", az a gondolás pillanatához képest "fog menni", vagyis simán lehet, hogy már el van menve, mire ezt mondja.


Neked egy ilyen párbeszéd furcsán hangzik?:

– Képzeld, Peti elment a Himalájára!

– Nahát! Emlékszem, hogy beszéltünk róla, de nem gondoltam volna, hogy el fog menni... És mégis? Fantasztikus!


(Fura, hogy még ilyen szempontból is eltérőek tudnak lenni az egyéni nyelvváltozataink – de ha te úgy érzed, ahogy írtad, én meg így, akkor ez van. :-)

2017. máj. 18. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

És abban az esetben, ha nem gondoltam volna, hogy egy pár nem éri meg az X. évfordulóját, akkor is lehet kétféleképpen mondani? Nem gondoltam volna, hogy nem érik meg a 10. házassági évfordulójukat. Nem gondoltam volna, hogy nem fogják megérni. (Mert pár hete szakítottak, a 10. évforduló meg jövőre lenne.)

2017. máj. 18. 19:42
 6/12 BringaManó ***** válasza:

hááát, én egy ilyen mondatból (a megértést segítő szövegkörnyezet nélkül) tuti azt gondolnám, hogy meghaltak... de nem vagyok rutinos versenyző ilyen szakítós témában... (nekem még nem sikerült odáig jutnom, egyelőre a tizensokadik házassági évfordulómhoz közeledem :-)


szóval lehet, hogy erre is használják ezt a szót.


ha azt mondod, hogy a _házasságuk_ nem érte meg a 10 évet az más, de hogy _ők_maguk_ nem érték meg a 10. évfordulót, hát ez nekem fura

2017. máj. 18. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Igazad van. Először azt akartam írni, hogy valaki nem érte meg az X. születésnapját, csak morbidnak találtam, és inkább átírtam évfordulósra. De ha már itt tartunk:

Nem gondoltam volna, hogy Zoli nem éri meg a 60. születésnapját.

Nem gondoltam volna, hogy Zoli nem fogja megérni a 60. születésnapját.

Szerintem mindkettőt lehet használni.

2017. máj. 18. 20:24
 8/12 BringaManó ***** válasza:
Valóban, én is ezt mondtam. :-)
2017. máj. 18. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Nekem fura, de meghajlok az érvek súlya alatt.
2017. máj. 18. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Ha tudtam volna, hogy ilyen rossz a film, nem nézem meg.

Ha tudtam volna, hogy ilyen rossz a film, nem néztem volna meg.


Itt van valami különbség szerintetek? :)

2017. máj. 22. 15:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!