Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik mondatot használjam?

Melyik mondatot használjam?

Figyelt kérdés

1. Szemével pásztázva kezdte felfedezni környezetét.

2. Pásztázó szemeivel kezdte felfedezni környezetét.


Úgy hallottam, hogy szenvedő szerkezetet nem helyes használni, de az első verzió nekem mégis jobban tetszik.


2017. júl. 17. 11:32
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Bármelyik jó, de szenvedő szerkezet egyikben sincs.
2017. júl. 17. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Mindkettő helyes, azt használd amelyiket jobbnak érzed.


(Amúgy ilyen lenne, ha valóban szenvedő lenne: "A környezete felfedeződött a pásztázó szemei által")

2017. júl. 17. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 BringaManó ***** válasza:
100%

sőt, pontosítsuk!:

1. A környezete kezdett felfedeződni a szeme pásztázása által.

2. A környezete kezdett felfedeződni a pásztázó szemei által.

;-)


De egyébként lehet így is:

A környezete kezdett felfedezve lenni a szeme pásztázása által / a pásztázó szemei által.

(talán éppen ez a határozói igeneves+létigés szenvedő forma kavart be a kérdezőnek)

2017. júl. 17. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 chtt ***** válasza:
50%
Tudom, fekete pont és piros kéz, de ha lehet, egyiket se. Ha mindenképpen muszáj, akkor inkább az első változatot. :)
2017. júl. 17. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 BringaManó ***** válasza:
100%

Miért ne? (Melyiket miért ne?)


(csak hogy hasznos is legyen a válasz :-)

2017. júl. 18. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 chtt ***** válasza:

Sajnos nem tudok hasznos választ adni. Könnyen lehet, hogy velem van a baj, de minden idegszálam borzong, sikoltozik tőle.

Ha nem muszáj, nem használom a páros szerveket többes számban, s ha muszáj, akkor is kétszer meggondolom, hogy ki tudom-e kerülni, mivel az én fülemnek nem szép (így tanítottak, ez van).

Pásztázva-kezdte-felfedezni... valahogy sok, valahogy nem hangzik magyarul, hiába magyar szavak.

Annyira sajnálom, hogy nem tudok értelmes választ adni. Biztos voltatok már úgy, hogy valamiről éreztétek, hogy nem stimmol, de ha agyonütnek se tudtátok volna megmondani, miért nem. Így vagyok én is véle.

Tényleg sajnálom, legközelebb megpróbálom befogni a szám.

2017. júl. 18. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 BringaManó ***** válasza:
100%

dehogyis, pont ennyire voltam csak kíváncsi!


a páros nekem sem tetszik általában. bár itt "határeset". pont azért mert.... [na de most nem fejtem ki]


a másikat is értem – tök jó, van benne valami...

(valószínűleg egy megfelelő szövegkörnyezet tompíthatna ezen az (ellen)érzéseden, úgy érezhetőbb lenne, hogy mi a jelentősége ennek a megfogalmazásnak, illetve ezeknek a szavaknak, miért pont így írta "a költő".

pl. lehet, hogy "akciófilm" van, ájulásból ébredezik, és akkor ezeknek az igei tövű szavaknak a halmozása jelezheti a lassú, "vontatott" folyamatot, illetve akkor az egyes szavaknak is lehet jelentése: először csak a SZEMÉVEL... lassan, alaposan körülnézve, PÁSZTÁZVA... még csak KEZDTE felfedezni, mert fekve persze keveset látott belőle... nem emlékezett rá, hogy mi történt és hogy került ide, ezért gyakorlatilag új helyként FEDEZTE FEL a környezetét... (– ha így érthető, mire gondolok)

2017. júl. 18. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 chtt ***** válasza:
Abszolút :) (Annyira, hogy ha azt kérted volna, hogy mondanám helyette, szinte szó szerint úgy kezdtem volna, ahogy te - először csak körülnézett, körbepásztázott a tekintetével... stb.)
2017. júl. 18. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
Pásztázva felfedezni szemével környezetét pásztázva közben.
2017. júl. 20. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!