Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell tagolni párbeszéde...

Hogyan kell tagolni párbeszéden belül, ha (többi lent)?

Figyelt kérdés

Ha egy karakter hosszabb beszédet tart, hogyan kell tagolnom a szöveget, amikor logikusan új bekezdés jönne (a beszéde alapján), de továbbra is ugyanaz a karakter beszél? Az úgy jó, ha egyszerűen új bekezdést nyomok, gondolatjellel kezdek, és folytatom a karakter mondanivalóját? Így egyértelmű, hogy továbbra is ugyanaz a személy beszél, nem pedig valaki más?


Előre is köszi.



2017. aug. 14. 16:20
 1/7 BringaManó ***** válasza:

nekem a gondolatjel pont azt mutatná, hogy más valaki folytatja, úgyhogy azt kihagynám...

az más kérdés, hogy miből derül ki, hogy az csak a folytatás, ezen el lehet gondolkodni, lehet, hogy a stílusból is kiderül, de lehet, hogy kell bele szúrni valamit, pl.:

Arra pedig még fontos lenne választ találni – folytatta egy kis hatásszünet után –, hogy (...)

de a gondolatjel megismétlése mindenképp béna megoldásnak tűnik (nekem)

2017. aug. 14. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Ezen én is elgondolkoztam egyszer, aztán valaki mondta, hogy ne legyen egy karakter beszéde túlságosan hosszú, mivel így hamar megunhatja az olvasó. Ilyenkor ajánlatos közbeiktatni a másik fél gondolatait is, aki mondjuk csodálkozik, együttérez vagy ehhez hasonlók. Egyébként pár könyvben láttam, hogy egyszerű bekezdést nyomnak. Ez engem picit zavar, mert utána nehezebben tudtam követni, hogy most akkor ki beszél, mi nem tartozik már a párbeszédhez stb.
2017. aug. 14. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:

Én valami hasonlóféleképpen szoktam megoldani, ha nagyon muszáj sokat beszéltetnem egy karaktert:


"– blablablablabla


Kriszti bólintott, ezzel jelezve, hogy figyel és megértette.


– blablablablabla"


Vagy van, hogy nem enterezek, hanem csak megszakítom a beszédet egy-egy mozdulattal, vagy belső gondolattal, így kevésbé unalmasabb talán:


"– blablablablabla – túrt a hajába Zsolti. – blablablablabla – Sóhajtott egy nagyot. Látta, hogy Krisztit érdekli, amit mond, ezért folytatta. – blablablablabla"


Remélem, tudtam segíteni! :)

2017. aug. 16. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A harmadik válaszadó utolsó megoldása az, amit én is szoktam használni. Példa alább.



– Mi lenne – mondta Zsófi –, ha ma nem mennénk moziba? – Kata vállat vont, így Zsófi folytatta. – Látom, nincs ellenvetés.

2017. aug. 20. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 BringaManó ***** válasza:
a "folytatta" után inkább kettőspont, nem?
2017. aug. 21. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Én nem tennék, kivéve, ha egy teljesen új bekezdésben van. Bár nem tudom. :)
2017. aug. 21. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Én sem tennék, szerintem jól írta. :)
2017. aug. 21. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!