Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes-e az, hogy "nincs-e"?

Helyes-e az, hogy "nincs-e"?

Figyelt kérdés

Például:

Írtál Annának, hogy nincs-e kedve eljönni velünk?

Megkérdeztem a szomszédot, hogy nincs-e kenyerük.

Nézd meg, hogy nincs-e túl sok víz az árokban!



2017. nov. 26. 21:38
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Helyes.
2017. nov. 26. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
nincs-e igen, de a nem-e már nem helyes
2017. dec. 3. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Nem-e?!
2017. dec. 18. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Pethényi Ferenc válasza:
Én inkább ha kérni akarok a van-e kifejezést használom !
2017. dec. 23. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 BringaManó ***** válasza:

#2:

A #3-asnál a pont! :-)


#4: Ez erősen szituációfüggő, van a nincs-es megoldásban egy kis óvatoskodó, udvariasabb árnyalat, nem kell belelátni egy negatív világképet. :-)

Ugyanígy, ha még azt is beleszövi az ember, hogy "esetleg", "véletlenül" (nincs nálad egy bicska véletlenül?) azt sem kell szó szerint venni: nem azt jelenti, hogy 'nem feltételezem XY-ról, hogy szándékosan hord magánál valamit, biztosan csak véletlenszerűen dobálja a táskájába a dolgokat', csupán még tovább fokozza ezt a fent említett "óvatoskodó udvariaskodást". Tkp. úgy is "lefordíthatnám" ezt az esetlegességet, hogy 'jaj, nekem sajnos nincs, és ha nálad mégis van, akkor nekem nagy szerencsém van, hogy utamba sodort téged a véletlen, hálás vagyok, hogy kihúzol a csávából...'

2018. jan. 5. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 njozsef1 válasza:
Az e kérdőszócska mindig az állítmány után kapcsolódik.
2019. nov. 6. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!