Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha tagmondatok közé ÉS-t...

Ha tagmondatok közé ÉS-t rakunk, kell vessző. Ha felsorolásba, nem kell. De mivan akkor, ha tevékenységeket sorolunk fel?

Figyelt kérdés

Pl. A libát levágta, megpucolta és megfőzte. Ilyen esetben kell a vessző?


Elég sok könyvben úgy láttam, hogy nem kell. De azért a könyvek nem győztek meg.


2010. jún. 6. 20:20
 1/6 anonim ***** válasza:

Ez attól függ, melyik irányba dől a mérleg. Ha nagyon elkülönülnek egymástól a tevékenységek, akkor kell közéjük vessző, mert külön tagmondatoknak minősülnek. A fenti mondatban viszont csak felsorolás.

Egyébként a hangsúly dönt. Ha megállsz az és előtt, és felviszed a hangsúlyt (mint ebben a mondatban :D), akkor kell vessző, ha nem, akkor nem.

2010. jún. 6. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ebben az esetben ugyanúgy nem kell vessző, mintha azt írtad volna, hogy Láttam az asztalon tollat, papírt és ceruzát. Ugyanúgy felsorolás, még ha a halmozott mondatrész ez esetben igei állítmány. A felsorolás szempontjából mindegy, hogy mit sorolsz fel, ha van az utolsó felsorolt dolog, cselekvés előtt és, akkor az elé nem kell vesszőt tenni.

Abban az esetben, ha a két- vagy többféle cselekvés közül az egyiknek bővítménye is van, akkor kell a vessző. Pl. A libát levágta, megpucolta, és a fazékba rakva megfőzte.

2010. jún. 6. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:

Hát mindenki téved. Akkor kell az és elé vessző, ha az és kötőszó összetett mondat két tagmondatát köti össze, amelyeknek külön-külön is van igei állítmányuk.


Például:


Megláttam két ribancot tegnap, és odamentem leszólítani őket. (itt kell a vessző)


Láttam tegnap két ribancot és ennyi. (itt nem kell, nincs igei állítmány, mivel nem is összetett a mondat)

2010. jún. 7. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
2. voltam, és tulajdonképpen ugyanezt írtam. Ugyanis akkor még nem beszélünk összetett mondatról, ha csak szimplán felsorolunk igei állítmányokat, az csak halmozott mondatrész, ágrajz esetén sem úgy ábrázoljuk, mint az összetett mondatot, hanem az állítmányok kapcsolatos mellérendelő viszonyát jelöljük. Az is egyszerű mondat, és így az és elé nem kell vessző, ha pl. azt írta volna az előző, hogy "Megláttam tegnap egy ribancot és leszólítottam." Ebben ugyanis a leszólítottam igének nincsenek bővítményei, mint a hozzászóló példájában, ahol ugyan épp a leszólítani a bővítmény (célhatározó), az őket meg tárgyi mellérendelés. Ezért ez utóbbi már összetett mondat, így a két állítmány külön tagmondatba tartozik.
2010. jún. 7. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:

Jaaaa. lehet hogy igazad van... király vagy...


csak nem vagyok benne biztos, hogy a példamondatodban nem kell vessző az és elé.

2010. jún. 7. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Biztos, hogy nem kell vessző, mert nem összetett mondat, hanem felsorolás, amelyben az és elé nem kell vessző, mint minden felsorolásban.
2010. jún. 8. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!