Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Lehet és helyes e, ha a...

Lehet és helyes e, ha a szidjanak szó helyett, a sziggyanak-ot írom?

Figyelt kérdés
sziggyanak

#sziggyanak
2018. márc. 10. 15:37
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
93%
Lehetni lehet, de nem helyes. Tuggya, lassa, rontya, soroljam meg vagy elegge elborzadtal?
2018. márc. 10. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
50%
Hüje vagy?
2018. márc. 10. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim válasza:
94%
Mindegy, mit írsz, ebben az 1 mondatodban volt 3 hiba.
2018. márc. 10. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
87%

Valóban, ha az inkriminált szót is beleértjük.

Az úgy van kérdező, hogy minden lehetséges. Csak következménye van, mégpedig szelektív.

Ha értelmes közegben mondod, esetleg szóvá teszik. De lehet, hogy nem teszik szóvá, azonban mindenképpen besorolnak egy értelmi kategóriába. Nem túl hízelgőbe.

Ha hasonszőrű közegben mondod, vagy fel sem tűnik, vag ezt tartják természetesnek.

Minden azon múlik, melyik közegbe szeretnél tartozni.

2018. márc. 10. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Gyertek vissza holnap, beteszek majd egy fotót
2018. márc. 10. 19:24
 6/17 A kérdező kommentje:
mi az a három hiba?
2018. márc. 10. 19:24
 7/17 A kérdező kommentje:
A kérdés nem az volt, hogy a szidjanakot hogy kell írni. A kérdés egyetért azzal, hogy a szidjanakot úgy kell írni, hogy szidjanak. A kérdés az, hogyha sziggyanak-nak írom az elfogadott e. Szerintem teljesen rendben van így is. Sőt ha az értelmével párosítom, pont így jó.
2018. márc. 10. 19:34
 8/17 A kérdező kommentje:

# 4/7


Miért írod, hogy mondod? Kiejteni is helytelen így?

2018. márc. 10. 19:37
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

A magyar nyelvben négy helyesírási alapelv van, ezek közül csak az egyik a kiejtés elve, azaz elég sok szót nem a kiejtésnek megfelelően írunk.


A szidjanak szót a szóelemzés elve szerint kell írni (sőt, megalkotni is), ami azt jelenti, hogy a magyar nyelv megőrzi a helyesírásban a szóelemeket, azaz a szótő és a toldalék megmarad: szid + ja. Valójában ez az igazi szó: szidja (olyan szó nincs, hogy sziggya). Az összeolvadás mássalhangzótörvénye miatt viszont a dj hangpárt nem ejtjük, hanem gy-t ejtünk helyette, azaz a kiejtett formája az a szónak, hogy "sziggya".


Nem hiszem, hogy meg fogod érteni, amit írtam. Te azt hiszed, hogy attól, hogy kiejtesz egy hangalakot, hogy "sziggya", és a szó, amit kiejtesz, az is ez. Holott nem. A szó, amit kiejtesz, az a szid szótő és a -ja toldalék, ez a kettő létezik a magyar nyelvben, amit kiejtesz, az csak egy kiejtés.

2018. márc. 10. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 TappancsMancs ***** válasza:
75%

Ha már nyelv és helyesírás területén kérdezel akkor nézhetjük már a kérdést magát is hozzávéve a válaszokat is, miszerint lehet mondani és írni is. Írni lehet úgy mint fizikailag lehetséges és a kérdésben is leírtad, szóval lehet.


Helyesnek viszont nem helyes. Mást jelent a lehet és a helyes szó - ezt az értelméről meg tudjuk jegyezni. Lehet az ami lehetséges vagy megengedik míg a helyes az szabályost, pontost jelent.


Remélhetőleg ez is segített valamennyit.


-------


A helyességét a szótőből meg tudod érteni; szótő az amihez valamit hozzáteszünk. Ha így felbontod tudni fogod mit hogyan írj.


szidjanak (ez a helyes)

szótő: szid (úgy mint megdorgál, úgy mint megszid valakit)


-------


És meglehet többféle változatban is nézni:


SZÓTŐ NAGYBETŰVEL KIEMELVE:


SZID (szótő)(vagy mondhatnánk szóalapnak vagy kiindulási szónak is)

SZIDja

SZIDjanak

SZIDás

SZIDta

SZIDni (mondjuk itt nem az ausztrál város :D )


-------


RÁKÉRDEZÉS SZERINT MEGÉRTVE:


Mit csinál? - szid, szidja (itt mindkettő helyes)


Mit csináljon? - szidja


Mit csináljanak? - szidjanak


-------


MÁS SZÓVAL A RÁKÉRDEZÉS:


Mit csinál? - szalad


Mit csinálok? - szaladok


Mit csinálnak? - szaladnak


Mit csináltam? - szaladtam


Mit csináljak - szaladjak


-------


A kiejtés na az megint más. Mivel a nyelvekben kialakultak a ragok, toldalékok és egyebek amiket nyelvi logika szerint sem tud minden nép kimondani és összesítik, egyszerűsítik a kiejtést. Ilyen a magyarban is sok van. Van amit másképp írunk és másképp ejtünk.


PÉLDÁK:


ÍRVA - KIEJTVE


szidja - sziggya


szidjanak - sziggyanak


utca - ucca


rizst - rist


látsz - lácc


maradsz - maracc


modtam - montam


ébredtem - ébrettem


köszönjön - köszönnyön


adjátok - aggyátok


beszéljünk - beszéjjünk


oltja - oltya


Van ilyen könyv is, Dr. Fekete László: Magyar kiejtési nagyszótár I-II.


Alap oktatási oldalakon:


Kiejtéstől eltérő helyesírású szavak

[link]


Másképpen ejtjük, másképpen írjuk

[link]


helyesírási online kereső:

Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézet

[link]

2018. márc. 10. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!