Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Esszeru szot korabban se...

Esszeru szot korabban se irtak eszszerunek?

Figyelt kérdés
Kb eskudni mernek, hogy nekem ugy tanitottak a 90-es evek vegen, 2000-es evek elejen. Lehetseges?

2018. márc. 23. 13:15
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
0%
Legalább írnál helyesen most az egyszer, ha helyesírási kérdést teszel fel... A válasz: nem, korábban sem írták úgy.
2018. márc. 23. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 GLadislaus ***** válasza:
100%

Most írják úgy, a legújabb szabályzat szerint.

A neten találtam egy cikket, amely szerint régen, 1954. előtt is észszerű volt.

A 90-es években viszont ésszerű.

2018. márc. 23. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 tsirche ***** válasza:
Hasonló szituáció, középiskolai felvételin volt (90'-es évek második fele), de nagyon megragadt bennem: krikszkrakszszerű.
2018. márc. 23. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
24%
Mindig észszerűnek írták, mert így a logikus. Nem és-szerű, hanem ész-szerű.
2018. márc. 23. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
4-es, rosszul tudod; valóban úgy a logikus, de eddig ésszerűnek írták, és 2-3 éve találta fel valaki a spanyol viaszt, hogy észszerűnek kellene írni. (Hogy régen mi volt, arról nem tudok nyilatkozni, én 2000-től számolva adtam a választ.)
2018. márc. 23. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
85%
69-ben is ésszerű volt.
2018. márc. 23. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

A nyolcvanas években már rég ésszerű volt, de nagyon-nagyon régi írásokban találkoztam már a másik írásmoddal is (nem pont eme szónál).


Persze nem zárom ki a lehetősáégét, hogy a tanárod nem értett sokat a magyar helyesíráshoz. Nekem is voltak dilettáns tanáraim, szerencsére nem magyarból (ott csak érzelmileg instabil kezdő magyartanár volt egy ponton, na az se volt semmi).

2018. márc. 23. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Összetett szavaknál van olyan, hogy az egymás mellé kerülő azonos mássalhangzók írásban nem olvadnak egybe, hanem megmaradnak külön.

A -szerű nem igazán önálló szó, inkább toldalékként működik, emiatt az "ésszerű" a logikusabb, ha így közelítjük meg. Az is igaz, hogy a -szerű néhol melléknévképzőként (tehát toldalékként, néhol meg képzőszerű utótagként van definiálva, de mégis inkább toldalékként viselkedik, még ha néha kötőjellel is kell írni.


[link]

[link]

2018. márc. 23. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
82%
2015. szept. 1-je óta észszerű, azelőtt ésszerű volt.
2018. márc. 23. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
#8 akkor mi az oka, h eszszeru lett? :)
2018. márc. 24. 07:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!