Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Esszeru szot korabban se...

Esszeru szot korabban se irtak eszszerunek?

Figyelt kérdés
Kb eskudni mernek, hogy nekem ugy tanitottak a 90-es evek vegen, 2000-es evek elejen. Lehetseges?

2018. márc. 23. 13:15
1 2
 11/14 BringaManó ***** válasza:

#1: "korábban SEM"? csak korábban nem, ma már igen.


#2: valóban: a '38-asban észszerű, 54-től (és 84-től is) ésszerű, 2015-től észszerű (megszűnt a képzőszerű utótag kategória)


#3: " (90'-es évek második fele), de nagyon megragadt bennem: krikszkrakszszerű":

az vagy rosszul ragadt meg, vagy rosszul javították: a 90-es években (1984–2015) ez a szabályzat volt életben:

[link]

(de a három azonos miatt: dzsessz-szerű és expressz-szerű, vö.:

[link] )

tehát AKKOR MÉG helyesen kirekszkraksszerű VOLT, ld. itt is:

[link]


#4:

valószínűleg 2015 után születtél, előtte még más volt a szabály: a -szerű ebből a szempontból toldaléknak számított, ezért az sz+sz ugyanúgy egyszerűsítve volt, mint abban, hogy hússzor vagy keksszel.


#8:

képzőszerű utótagnak csak az előző szabályzatban nevezték (és ezért akkor még ésszerű volt), ma már nincs ilyen kifejezés a szabályzat.

Az első linked: "1959–1962", a második: 2014. május 26. – vagyis ebben a kérdésben (amely 2015-ben változott) egyik sem releváns.


#10:

Az, hogy megszűnt a képzőszerű utótag kategória, ld.:

[link]

"Ezután a -fajta, -féle, -nemű, -rét, -rétű, -szerű szavakat nem képzőszerű utótagnak, hanem utótagnak, azaz összetételi tagnak tekintjük. A 132. szabálypont kimondja, hogy »A -fajta, -féle, -nemű, -rét, -rétű, -szerű stb. utótagot a közszókkal egybeírjuk, például: másfajta, tízféle (de: 10-féle), többféle, egynemű, negyedrét, sokrétű, gipszszerű, nagyszerű.« – Ebből az következik, hogy ha a -szerű utótag sz végű szóhoz járul, nem egyszerűsítjük a kétjegyű betűket."

2018. márc. 25. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 BringaManó ***** válasza:
(az elgépelésekért bocs, remélem, hogy az infó kárpótol... :-)
2018. márc. 25. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
68%
Azt lenne jó tudni, hogy ki volt az a földigiliszta végbél, aki lepontozta azt, hogy megnéztem egy bizonyos évben kiadott helyesírási szabályzatot, és az ott található információt közzétettem?
2018. márc. 25. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 BringaManó ***** válasza:

hát ez tényleg fontos... :-D


(én arról még nem nyilatkoztam, de most nyomtam egy zöldet, csak a lelki nyugalmad gyógyítása érdekében :-)

2018. márc. 25. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!