Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ütte - ütötte, kinyittam -...

Ütte - ütötte, kinyittam - kinyitottam. Mennyire súlyos hibának számítanak beszéd közben?

Figyelt kérdés

Amikor beszélek, akkor az ehhez hasonló szavaknál mindig hibázok.

Egy mondat: Átjött a szomszédom, és én nyittam ki neki az ajtót.

Vannak emberek, akik rám szólnak, de van akiket nem zavar.


2018. ápr. 10. 20:40
1 2
 1/20 anonim válasza:
100%
De érdekes, a gyöngyösi rokonaim beszélnek így: süttem, köttem, kinyittam... te merrefelé élsz?
2018. ápr. 10. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
38%
Én azt gondolnám rólad, hogy idegen nyelvként tanultad meg a magyart, ha hallanám.
2018. ápr. 10. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
15%
Szögedit mondani a szegedi helyett mennyire súlyos hiba?
2018. ápr. 10. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 TappancsMancs ***** válasza:
37%

Ha nem olyan nyelvi környezetben élsz akkor toldalék hiba. Mintha nem tudnád hogyan ragozz és ilyenek.


Példa: vettem banánat.

2018. ápr. 10. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
94%

ez nekem inkább dialektusnak tűnik, mint hibának, az északi környékre tippelnék.

merthogy én nyugat-dunántúli vagyok, és ott még nem hallottam.

2018. ápr. 10. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Vajdaságban élek (délvidék).

Ha valaki üttem vagy ütöttemet mond, én nem veszem észre, nem érzem hibának egyiket, másikat.


Szegedi és szögedi, az megint más. Ö betűvel általában a kisebb falvakban beszélnek, akik egymás között szaporodnak, így egymástól eltanulva megmarad az ö betű. Persze errefelé ez nem jellemző. Illetve igen, van egy-két település ahol így beszélnek.

2018. ápr. 10. 22:14
 7/20 BringaManó ***** válasza:
81%

nem látom, hogy m ilenne más az ö-zésben.

a "szögedi" sem hiba, és az "ütte" sem.

nyilván így tanultad, így beszéltek/beszélnek körülötted, gondolom, hogy ez az [egyik?] anyanyelved, nyugodtan beszélheted úgy, ahogy azt te jónak látod, ahogy neked "jön", aki rád szól, az el van tévedve, rá se hederíts (vagy ha olyan közeli ismerős, akivel szeretnél erről beszélni, akkor nyugodtan mondd meg neki, hogy ő úgy tanulta az anyanyelvét, ahogy ő beszél, te pedig úgy, ahogy te beszélsz, és mindkettőnek joga van olyan dialektusban beszélni az anyanyelvét, ahogy jólesik neki).

2018. ápr. 10. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
62%

Tájszólás.

Budapesten inkább ne mondd így. Kisvárosban, ahol mindenki ismer, mondhatod - mert ott már tudják ezt rólad.

2018. ápr. 11. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 BringaManó ***** válasza:
89%

mit tudnak róla, hogy tájszólásban beszél? és azt Budapesten titkolni kell?...

(jó, tudom, hogy van, amikor célszerű (vagy akár kötelesség is) "titkolni", de azért nehogy ez legyen már az alaphozzáállás!...)

2018. ápr. 11. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
15%

Akkor kicsit bővebben:

vidéken elterjed rólad, hogy tájszólásban beszélsz, és a normális emberek megértik.

Budapesten ezt kevés ember fogja tudni, és a többség bizony előítéletes lesz.

Bölcs ember NEM hagyja, hogy ez így történjen.

2018. ápr. 11. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!