Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Következő megszólítással...

Következő megszólítással kezdtem egy email-t: Jó napot! Nyelvtanilag mennyire elfogadható ez a megszólítás?

Figyelt kérdés

Egy tanáromnak küldtem email-t, akivel - hogy úgy mondjam - nem vagyunk puszi pajtások, igazából nem szerettem volna, ha baráti hangúvá vált volna a levél de illetlen sem akartam lenni. A válaszlevélben megjegyezte, hogy egyéb vizsgáim után jó lenne a nyelvtanra koncentrálni, mert ez a megszólítás így nem illő, helyette a "Jó napot kívánok" formát lett volna helyes nyelvtanilag használni.

Szerintetek?


2010. jún. 17. 14:04
 1/8 anonim válasza:

igen, igaza volt, de írhattad volna azt is, hogy Tisztelt Tnő!

Pl. ha tanár/tanító akarsz lenni, és így köszönsz, hogy Jó napot, vagy elköszönés Viszlát, mehetsz is haza, úgy kirúgnak, mint a pinty.

Amúgy én épp most szokom a szép köszönést, mert engem is folyton szekálnak, de nehéz megszokni, amikor a környezetem nem ad rá, a boltos simán viszlátozik:D

2010. jún. 17. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

valóban a jó napot! egy nyeglének tűnő köszönés, akkor is ha nem szándékos

a helyes a Jó napot kívánok!

minket alig 10 éve még becsületesen leszúrt a gimis tanárunk, mikor csak Jó napot-tal köszöntünk

2010. jún. 17. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
91%

Szerintem egyiket sem.

Ezek nem megszólátások, főleg nem levélben.


Levél megszólítások pl.:

Tisztelt Tanárúr/Tanárnő!

Kedves Tanárúr/Tanárnő!

2010. jún. 17. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
72%
Így van. A jövőre nézve tanuld ezt meg és a gyerekeidnek is így tanítsd. Levélben nem írjuk, hogy Jó napot (se azt, hogy jó napot kívánok). Levélben a megszólítás Tisztelt (közelebbi viszonynál kedves)... (név, vagy foglalkozás, rang: Igazgató Úr, Tanárnő, Doktor Úr, Főorvos Úr, Kovács Úr!) Jó napot (kívánok)-ot a találkozásnál használnak. Egyébként ez nem nyelvtan, hanem illemtan, etikett.
2010. jún. 17. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Van egy volt tanárom, akinek mindig így írok levelet, ha írok, és soha egy rossz szava nem volt rá. Lehet hogy nagyon bunkó vagyok, de számomra erőltetett az, hogy jó napot kívánok, és csakazértse mondom úgy.. még alsós voltam amikor ofőm úgy leordította a fejemet érte, -mert egy órai "szerepjátékban" így köszöntem volna a fiktív boltosnak,- hogy a fülem kettéállt. Na azóta rühellem.
2010. jún. 18. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 suhajda a. zoltán válasza:

nem írjuk... szerintem pedig de. német szövegkörnyezetben élek és itt elterjedt, bevett fordulat.

viszont egy további kérdéssel bővíteném a témát. miért nem teszünk a kívánok és a megszólítás közé vesszőt?

én kívánok, és önt megszólítom, megnevezem. ez nem egy szerkezet, eltér az alany, nem?

2013. febr. 4. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 BringaManó ***** válasza:
91%

Zoltán!


Ki mondta, hogy nem teszünk vesszőt? Teszünk. Tegyünk!


A német szövegkörnyezet pedig nem mond arról jóformán semmit, hogy egy magyar nyelvű levélben mit hogy illik...


(Valamint: az "úr/Úr" külön (pl. "T. Tanár Úr!"), de 2010 régen volt már, úgyhogy a többieknek már nem osztok eszet... :-)

2013. febr. 4. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
95%

Szerintem nagyobb illetlenség (bunkóság) belekötni valakinek a köszönésébe, mint "nem megfelelő" módon köszönni...


Valójában nincs igaza a Tisztelt Tanárnőnek és a válaszadók többsége is téved. Ha köszönünk, akkor felesleges és mesterkélt a "kívánok" bővítmény hozzáadása, hiszen ha kimondja valaki a "Jó napot!" köszönést, azzal jó napot kíván. Ennyi erővel azt is mondhatnánk, hogy: "Most pedig tisztelettel kimondom Önnek, hogy jó napot kívánok!" Ez talán életszerű??? Értelmetlen és művies beszédbe foglalni egy aktust, amikor az magával a kimondással már teljesül. Ha a magyar népmesékben -melyek azért nem manapság íródtak- a "Jó napot!" köszönés helytálló, akkor ezen ne kekeckedjen már se egy nyelvész se egy tanárnő. Ráadásul a köszönésemmel egy rám jellemző attitűdöt is megjelenítek, ha ez valakinek nem tetszik, akkor legfeljebb nem fogadja a köszönést, de semmiképpen sem áll jogában azt felülbírálni.


Más kérdés, hogy az ilyen típusú bővítmények hozzáfűzése, mondjuk egy irodalmi műben akár helytálló is lehet pl: "Belépett a szobába, majd az ott lévőknek jó napot kívánt."


Ha pedig egy magyar anyanyelvű ember már egy "Jó napot!" köszönést is sértőnek vesz, akkor ott nem a köszönés módjával van a hiba.


1-2 válaszoló figyelembe vehetné, hogy az elektronikus magánlevél kötöttségi formája nem olyan szigorú, mint a papírra írott hivatalos levélé...

2015. máj. 19. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!