Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Addig várok itt, amíg meg nem...

Addig várok itt, amíg meg nem jössz. Miért így mondjuk, és miért nem azt, hogy "addig várok itt, amíg megjössz"? Az első nekem nem logikus

Figyelt kérdés

2018. júl. 10. 18:22
 1/5 LeonScottKennedy ***** válasza:
76%
Logikai szempontból valóban a második értelmesebb, de nyelvtani szempontból mindkettő helyes. Nem tudom, miért van ebből kétféle, lényegében ellentétes változat, ami mégis ugyanazt jelenti, de engem nem zavar. Téged miért?
2018. júl. 10. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
55%
Alig varom. Ez jobb? Elmelkedj ezen is :)
2018. júl. 10. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A nyelv nem formállogika szabályai alapján épül fel, lásd a kettős tagadást a magyar és angol nyelvben (we do not need no education).


Amúgy a te esetedben lehet adni némi magyarázatot, amíg nem jössz meg, addig várok, amikor megjössz, akkor majd örülök. És ebből az "amíg nem jössz meg, addig várok" mondatból már szórendcserével kijön, amit mondunk.

2018. júl. 10. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 BringaManó ***** válasza:

#1: Írt olyat, hogy zavarja?... :-)


#3: Igen, van benne valami: nem egyszerűen azért "jó" mindkettő, mert a nyelvben nem kell mindig logikát keresni (kettős tagadás stb.), hanem az is bejátszik a magyarázatba, hogy az "addig" szó jelentheti a végpontot is ('addig a (idő)pontig', pl. "addig az oszlopig megyek", "addig várok, amíg megjössz"), de utalhat arra az időtartamra is, amíg egy feltétel fennáll (pl. "addig üsd a vasat, amíg meleg", "addig várok itt, amíg meg nem jössz").

2018. júl. 12. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

mindenkinek köszönöm az értelmes választ!


LeonScottKennedy : tulajdonképpen csak érdekesnek tartom, hogy minden általam ismert nyelvvel szemben mi szeretünk negatívan kérdezni, pl. nem kérsz ilyet? nem jössz el? nincs kedved megnézni? stb., pedig sokszor igent ("de") várunk.


2. válaszoló: ez az egyik kedvecem, ALIG várom, mégis azt jelenti, hogy nagyon!


3. igen, én is erre gondolok. azért az angol szlengben van kettős tagadás, bár nem tartják nyelvtanilag helyesnek, de létezik) aint go nowhere stb., dont need nothing', mondja a díler (olyan Trump-os)


4.jogos az érved, csak olyan furcsa, hogy a jobb kezemmel vakarom a bal fülemet :)))

2018. júl. 14. 01:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!