Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » "Meg kell csináljam" vs "meg...

"Meg kell csináljam" vs "meg kell csinálnom" - az első csak szerintem helytelen?

Figyelt kérdés

Gyakran hallok/olvasok ilyen formán ragozott mondatokat még újságokban is, és nekem valahogy sérti a fülem.


Meg kell, hogy csináljam

vagy

Meg kell csinálnom


Szerintem ez a kettő helyes, a "meg kell csináljam" pedig a kettő fura keveréke, de nem tudom, milyen ragozásnak hívják ezt, milyen szabályt linkeljek kommentben annak, aki így használja. Vagy esetleg ez is helyes, csak nekem furcsa?


2016. márc. 25. 19:18
 1/8 Shai-Hulud ***** válasza:
39%
Ha elromlott az autóm, meg kell csináljam - szerintem helyes. Azt hiszem, csak a te fülednek furcsa, nekem nem tűnik annak. (Persze tévedhetek is, de nekem valahogy teljesen elfogadhatónak tűnik ez a szókapcsolat is.)
2016. márc. 25. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem csak szerinted helytelen, de attól még nem helytelen, hanem egy ma már eléggé elterjedt, széles körben elfogadott forma.
2016. márc. 25. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
52%
Én inkább így fogalmaznék: Szükségeltetik hogy megcsinálódott állapotban leledezővé tétessen énáltalam.
2016. márc. 25. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
61%

Meg kell, hogy csináljam.

Meg kell csináljam.

Meg kell csinálnom.


Mindhárom teljesen helyes. A helyességet mindig a nyelvhasználók döntik el. Ha anyanyelvi beszélők széles körben használnak egy kifejezést, akkor az helyes.

2016. márc. 25. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
77%

#4, akkor szerinted az „A szekrénybe van.” mondatban nincs nyelvtani hiba?


Sok esetben elhagyjuk a „hogy”-ot, azoknál nem zavar, hogy nincs ott?

2016. márc. 26. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Tehát ha a pósta is helyes hosszú ó-val, csak mert sokan úgy mondják? :)
2016. márc. 26. 11:54
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
A helyesírást nem a nép csinálja, úgyhogy nem helyes azt írni, hogy pósta. Így ejteni viszont nem hiba.
2016. márc. 26. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Furcsán hangzik, mert felszólító módban van, és nem igazán használjuk így.
2016. márc. 31. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!