Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez a szó honnan jött?

Ez a szó honnan jött?

Figyelt kérdés

"megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért"


Egyáltalán ez egy létező szó vagy csak valaki poénból elkezdte ragozni a "szent" szót (ha jól gondolom ez a szótő ebben a mondatban)? Ha utóbbi, akkor milyen céllal? Tudományos céllal kereste, hogy melyik szóból lehet ragozással létrehozni a világ leghosszabb szavát vagy valami más volt a cél?



2018. nov. 8. 01:41
 1/7 Mojjo ***** válasza:
100%
Nem a világ leghosszabb szava, csak - amennyire tudom - a magyar nyelvé. Persze, hogy létező szó, hisz' most írtad le, látod, létezik :D Sőt, ha megnézed világos és érthető jelentése is van. Szóval teljesen rendben van. Valószínűleg igen, direkt keresték a leghosszabb magyar szót.
2018. nov. 8. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 2*Sü ***** válasza:
65%

> Ez a szó honnan jött?


Pilisvörösvárról. De viccet félretéve, szerintem az eredete a múlt ködébe vész.


> Egyáltalán ez egy létező szó


Létező. Olvastad, leírtad, tehát létezik.


> vagy csak valaki poénból elkezdte ragozni a "szent" szót


Igen, alapvetően egy minél hosszabb szó megalkotása volt a cél.


> Tudományos céllal kereste, hogy melyik szóból lehet ragozással létrehozni a világ leghosszabb szavát vagy valami más volt a cél?


Egyrészt nem a világ leghosszabb szava, más nyelveken vannak ennél jóval hosszabb szavak. Illetve nem valószínű, hogy különösebb tudományos háttér lett volna mögötte, mert van ezzel egy kis probléma (lásd: lentebb). Inkább csak egy lelkes amatőr volt, aki örült, hogy sikerült egy ilyen hosszú szót alkotnia.


~ ~ ~


A szóval egyébként van egy kis gond. Addig még teljesen jól értelmezhető, hogy:

megszentségteleníthetetlenség

A következő toldalékokkal viszont már értelmezhetetlen:

megszentségteleníthetetlenség+eskedik

Nyelvtani szempontból szabályos, legalábbis olyan szempontból igen, hogy a még értelmezhető szó főnév, az -es képzővel lehet főnévből melléknevet képzeni, csak éppen valódi jelentéstartalma nem lesz az így keletkező szónak. Kb. annyi értelme van, mint annak, hogy olvasatlankodik. Ez is nyelvtani szabályoknak megfelelő módon van ragozva, csak valós értelme nincs.


De nem ez a leghosszabb magyar szó. Lásd: [link]


Meg rendben, kiáltsuk ki ezt a „megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért” szót a leghosszabb nem összetett magyar szónak. De akkor mi miről is beszélünk? Hát a megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekértről. Hoppá, máris három betűvel hosszabb lett a szavunk.


Vagy tegyük fel, volt egy fórum, ahol a moderátor megunta, hogy állandóan ezt a hosszú szót írják be, így törölgetni kezdte ennek a szónak az előfordulásait az adatbázisból. Akkor ő mit is csinált tulajdonképpen? Megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekértmentesítgetett. És én mit csinálok most? Hát az ő megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekértmentesítgetéseiről beszélek. Máris sikerült teljesen értelmes kontextusban tovább ragoznom a leghosszabbnak kikiáltott szót, ami így 18 betűvel lett hosszabb.

2018. nov. 8. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Mojjo ***** válasza:
62%

@2:

A linkelt oldalról:

"eltöredezettségmentesítőtlenítetthetetlenségtelenítőtlenkedhetnétek"


Na ez, ez szép :D

2018. nov. 8. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 BringaManó ***** válasza:
100%

"világos és érthető jelentése is van"

Hát, erről megoszlanak a vélemények..... (ld. bővebben Süsütől is)


"csak valaki poénból elkezdte ragozni a "szent" szót"

inkább azt mondanám, hogy vett olyan "létező" szót, amely helyből viszonylag hosszú (nehezen kimondható, "útelágazódás"-szerű :-): megszentségtelenít (esetleg megszentségteleníthetetlen), és aztán ezt kezdte el tupírozni úgy, ahogy írtad


"Megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekértmentesítgetett"

vigyázz, az már összetett :-P

Azt hittem, az lesz, hogy

Megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekérttelenítgetett

(de egyébként amiket írtál, az mind olyan metanyelvi használat, amely "nem ér"... kb. ugyanannyira elrontja a játékot, mint amennyire az eredeti is már eleve el van rontva azzal, hogy értelmetlenre csinálták. aki mond vele értelmes példamondatot (nem metanyelvit), az választhat magának valamit a sarki cukrászdából!...)

2018. nov. 8. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 2*Sü ***** válasza:

> vigyázz, az már összetett


Uhh… Valóban…


> Azt hittem, az lesz, hogy

> Megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekérttelenítgetett


Igen, ez jobb.


> de egyébként amiket írtál, az mind olyan metanyelvi használat, amely "nem ér"


Mi az, hogy nem ér? Szerintem meg ér. Nincs leírva a játékszabályban, hogy nem ér. Különben is, nem ér a nevem, sőt az én apukám meg mindig eggyel több. ;-)

2018. nov. 8. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Az én kiskoromban az itt olvasható szó előtt még volt egy leg.
2018. nov. 9. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 BringaManó ***** válasza:

akkor valahol kellett lennie benne egy ebb-nek is... :-)

(LEGmegszentségteleníthetetlenEBB...)


mondhatnám, hogy "nadehát ennek így semmi értelme!-..." – de sajnos az eredetinek sem, úgyhogy azon nem ront...

2018. nov. 9. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!