Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ez formailag helyes: észak-nyu...

Ez formailag helyes: észak-nyugat ázsiai?

Figyelt kérdés
Végig kisbetűvel.
2019. jan. 16. 13:30
1 2
 11/15 BringaManó ***** válasza:
49%

ember!


1) amit először küldtél, az nem jó link, itt a Külegy játszik:

[link]


2) másodikra megtaláltad, de nem jól használtad, hiszen – mint látható – oda van írva:

"A kérdéses szavakat szóközzel elválasztva írja be!"

:-)

[szerencsére a gép kitalálta, mit szeretnél, és így is szétbontotta]


3) a kép se rossz, de egyébként a "Megosztás" gombra kattintva tudsz közvetlen linket kapni:

[link]


4) amúgy az egész nem volt túl informatív, hiszen már a #3-as is megírta, hogy

"Mindkettő helyes (a helyesiras.mta.hu szerint)."


5) és akkor térjünk a lényegre:

a "most magyarázkodjatok"-ra azt tudom mondani, hogy nincs mit "magyarázkodni", oda vannak írva a magyarázatok az oldalra, csak ki kell nyitni őket (1+1 kattintás), aszongya:


-- 8< -- -- -- 8< -- -- -- 8< -- -- -- 8< -- -- -- 8< -- --

"észak-nyugat-ázsiai"

1. A „nyugat” főnevet és az „ázsiai” melléknevet kötőjellel írjuk az alábbi szabály alapján:

A földrajzi nevek alkotó tagjait kötőjellel kapcsoljuk. [AkH12-152b]

2. Az „észak” főnevet és a „nyugat-ázsiai” melléknevet kötőjellel írjuk az alábbi szabály alapján:

A földrajzi nevek alkotó tagjait kötőjellel kapcsoljuk. [AkH12-152b]


"északnyugat-ázsiai"

1. Az „észak” főnevet és a „nyugat” főnevet egybeírjuk az alábbi szabály alapján:

A két főnévből álló – jelöletlen birtokos jelzői vagy jelentéssűrítő – alárendelő összetételeket egybeírjuk. [AkH11-128c, AkH11-129, AkH12-110, AkH12-111, OH-119–120]

2. Az „északnyugat” főnevet és az „ázsiai” melléknevet kötőjellel írjuk az alábbi szabály alapján:

A földrajzi nevek alkotó tagjait kötőjellel kapcsoljuk. [AkH12-152b]

-- 8< -- -- -- 8< -- -- -- 8< -- -- -- 8< -- -- -- 8< -- --


mit gondolsz, esetünkben melyik magyarázat stimmel: "észak + nyugat-ázsiai" vagy "északnyugat + ázsiai"?...

eltaláltad! a második, tehát a helyes megfejtés: "északnyugat-ázsiai"

2019. jan. 18. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 TR75 ***** válasza:

>>mit gondolsz, esetünkben melyik magyarázat stimmel: "észak + nyugat-ázsiai" vagy "északnyugat + ázsiai"?...


eltaláltad! a második, tehát a helyes megfejtés: "északnyugat-ázsiai"<<


A kérdés alapján nem derül ki, hogy melyik a mi esetünk.

2019. jan. 18. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 BringaManó ***** válasza:
XD
2019. jan. 18. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim válasza:
11-es. Miért baj hogy ha véletlenül az 1. link rossz lett, és úgy oldottam meg hogy feltöltöttem a pillanatnyi képernyőképet?
2019. jan. 19. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 BringaManó ***** válasza:

Nem baj. Sőt, direkt jó.....


OK, önmagában csak a miatt nem írtam volna, de ha már írtam, akkor az elsővel kezdtem.

Egyébként így utólag persze mindegy, mert nem lehet törölni/javítani ezen a béna GYK-n, inkább az "utókor" érdekében jegyeztem meg. Ugyanis gyakori hiba, hogy egy egybe/különírási kérdést a Helyes-e eszköznek tesz fel valaki, olyannyira tipikus hiba ez, hogy több helyen próbálják is a felhasználókat jó irányba terelgetni: eleve ki van írva a Helyes-e oldalra, hogy

"...

Egyéb kérdésekkel kérjük, forduljon további eszközeinkez! Például:

élelmiszer-biztonság vagy *élelmiszerbiztonság? – Külön vagy egybe? eszköz,

..."

illetve ha több szót írsz be, akkor is általában kiírja a válasz fölé:

"Ön több szót is megadott. Ha arra kíváncsi, hogy az "észak-nyugat ázsiai" szavakat együtt, egy kifejezésben vagy szóösszetételben hogyan lehet helyesen leírni (külön, egybe vagy kötőjellel), próbálja ki Külön vagy egybe? eszközünkkel!"

Szóval csak ezért.

De az igaz, hogy utána rögtön korrigáltál, szóval bocsánet, emiatt Beléd kötni már nem volt szép dolog, elismerem. (Jóllehet nem is az volt a célom, ld. fent.)

2019. jan. 19. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!