Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ettől függ a többes szám ebbe...

Ettől függ a többes szám ebbe az esetben?

Figyelt kérdés

Vegyünk egy tárgyat Mondjuk sál. Vagy tál. Többes számban sálak, illetve tálak.

Mos vegyünk egy eseményt; bál. Többes számban bálok. Nem bálak!

De nézzünk más példát; ár, mint fúrószerszám > árok. Ár, mint fogyasztói ár > árak.

Meg vagyok zavarodva. :-))

Mitől függ?


2019. febr. 16. 11:59
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Így alakult ki. Pl ként és nem kenet, de szenet, nem szént.
2019. febr. 16. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ezek ilyen hagyományos írásmódok. Például a kötőhangok általában harmonizálnak (kezek, lábak), de vannak kivételek, pl. íjak, nyilak, derékkal, stb.
2019. febr. 16. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
51%
Az íjjal és a nyíllal semmi gond nincs, leszámítva, hogy a mai magyarok nem képesek a mély í-t (ı/ы) megkülönböztetni, és rendesen ejteni, amihez "a" a megfelelő kötőhang.
2019. febr. 16. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Én sem írtam, hogy gond lenne vele, hanem hogy most kivételnek számít. Pont azt erősítetted meg, hogy hagyomány szerinti a ragozása.
2019. febr. 17. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Nyelvtörténeti oka van. A Holger-törvény szerint volt egy hangzólekopás valamikor az Árpád kor vége felé (Híd: eredetileg hidu, ezért hidak és nem hidek). Bonyolultabb levezetés privátban.
2019. febr. 17. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!