Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Első ajtós felszállási rend /...

Első ajtós felszállási rend / elsőajtós felszállási rend?

Figyelt kérdés
Melyik a helyes?
2019. febr. 27. 22:07
 1/10 anonim ***** válasza:
0%
Ahogy látom, az "elsőajtós" változat kezd összetett szóvá válni, úgyhogy akár még helyes is lehet.
2019. febr. 27. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
0%
Második
2019. febr. 27. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 BringaManó ***** válasza:
77%
Én az elsőre gondolnék, nem látok olyan okot, amitől (máris) összenőtt volna.
2019. febr. 27. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
37%
Egybeírni csak az egyszerű tőszámnévnek, illetve a sok, több, fél szónak és az -i, -ú, -ű, -jú, -jű, -s, -nyi képzős egyszerű szónak a kapcsolatát kell, sorszámnévi előtagnál különírást alkalmazunk. Jelentésmódosulás sincs, ami indokolná az egybeírást. Persze ettől még az MTA kitalálhatja valamikor, hogy onnantól egybeírandó (van néhány ilyen logikátlan húzása), de amíg ezt nem teszi meg, addig külön kell írni: első ajtós felszállási rend.
2019. febr. 28. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 BringaManó ***** válasza:
72%

megj.: szerintem itt az első nem sorszámnév, legalábbis én nem akként értelmezem, hanem az hátsó ellentéteként. (ld. még kocsiban is első/hátsó ajtó stb.)

persze tudom, hogy egyrészt sorszámnévként is logikus (mert nyilván onnan észszerű számolni), másrészt meg tökmindegy, helyesírásilag is, úgyhogy nincs a dolognak jelentősége, de azért mégsem bírtam magamban tartani (hozzátenném, hogy nem is akartam :-).

2019. febr. 28. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
72%

Csak érdekességként, gugli találatok:

"első ajtós": ~ 5 800

"elsőajtós": ~ 10 200

Tudom, hogy nem ettől lesz valami helyes, de a tendencia és a napi használat érdekes.

2019. febr. 28. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

No, csak hogy a kákán történő csomókeresés foganatosítása tényállásának fenntartása is megtörténjék, hozzászólok BringaManó megjegyzéséhez.


Ha szóló buszról beszéljünk, akkor mondhatjuk, hogy első, középső és hátsó ajtó. No de ha csuklós, akkor már négy ajtaja van, tehát első, második, harmadik, negyedik ajtóról kell beszélnünk.


Helyesírásilag persze teljesen mindegy, de nem tarthattam magamban. :->

2019. márc. 1. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 BringaManó ***** válasza:
úgy érted, hogy ha négy ajtó van, akkor nincs első 'elöl lévő' és hátsó 'hátul lévő', csak sorszámos?... háttöö...
2019. márc. 1. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Hát akkor is van, csak mivel két középső van, ott már inkább sorszámot mondunk. Legalábbis mifelénk így dívik. No de nagyon elkanyarodtunk a témától. Szóval a lényeg: első ajtós felszállási rend.
2019. márc. 1. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 BringaManó ***** válasza:

hát nekem eszembe nem jutna negyediket mondani, hátsó helyett, de mondjuk én keveset is járok busszal. :-)


szóval igen, visszatérve: ne essünk az egybeejtésen alapuló téves egybeírás bűnébe! nem minden egybeírandó, amit egybemondunk! :-) a szőke hajú sem, a kék szemű sem, a nagy orrú sem, a vajas kenyér sem, a rizses hús sem, a kakaós csiga sem, a kora tavasz sem, stb.

2019. márc. 2. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!