Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Akik igényesek a helyesírásra,...

Akik igényesek a helyesírásra, mit tesznek annak érdekében, hogy a saját helyesírásuk is jobb legyen az átlagnál?

Figyelt kérdés
G
2019. júl. 11. 21:14
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

Gyakran találkozhatunk olyan esetekkel, hogy pl. keverik az egyenlőre és az egyelőre szavakat, vagy leírják ösztönösen hogy

- "eltudnám mondani"

- "valaki le írja nekem" stb.


Akiknek ezek a helytelen alakok bántják a szemüket, ők hogyan jutnak el arra a szintre, mit tesznek annak érdekében, hogy jó helyesírásuk kialakuljon?


Sok olvasás?

2019. júl. 11. 21:19
 2/13 anonim ***** válasza:
84%
Gyerekkoromban rengeteget olvastam (és bár nem vagyok öreg, de sokkal több helyesírási hibával találkozom a mostani könyvekben), meg ugye internetet se használtunk még akkor csak nagyon ritkán (kevesebb hibával találkoztam, a neten azért elég gyakoriak), valószínűleg ez is hozzájárult ahhoz, hogy a helyes írásmódok rögzültek. Sose tettem tudatosan semmi különöset, a nyelvtan órákat szerettem, de ennyi.
2019. júl. 11. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
87%

Sok olvasás és sok gyakorlás.

Ha sokszor leírsz egy-egy szót, kifejezést, akkor egyszerűen látod, érzed, hogy valami nem stimmel, ha nem jó a helyesírás.

2019. júl. 11. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
91%

Nekem az olvasással nem fejlődik a helyesírásom, mivel a történetre figyelek, és nem az írásra.

Nálam az segít, hogy ösztönösen érzem, hogy ha nem vagyok biztos valamiben, (főleg mivel ügyfélszolgálatosként, rengeteg üzleti levelet kell megfogalmaznom pillanatok alatt ) és azonnal utána nézek a helyes írásmódnak.


Egyébként, ez az én véleményem, hogy ha valaki hibázik, ma már annyi új szabály van, hogy lehetetlen követni, nem gond az ha valaki egybeír valamit kötőjel nélkül, és ilyen apróságok. De, ha égbekiáltó a hiba, hangzás után ír le valaki valamit, vagy indokolatlan hosszú, vagy rövid ékezetet ír, attól falra mászok, vagy ha nem látom az igyekezetet, sem külalakban, sem tartalmilag.

lehet, hogy más máshogy gondolja, de szerintem egy-két kisebb hibán nem szabad fennakadni.

2019. júl. 11. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim válasza:
38%
3 éves koromtól rengeteg könyvet olvasok. (Neten hiába olvasgatsz, a cikkek helyesírása is egy borzadály, a Facebookról meg a kommentekről már ne is beszéljünk.) Nem kell különösebben semmit sem tennem érte. Diákkoromban sokat jártam helyesírási versenyekre, a megyeit sokszor megnyertem, országoson is szép eredményeket értem el. Olyankor a versenyek előtt többet "tréningeztem", hogy a nehezebb dolgok is menjenek, átismételtem a szabályokat, hiszen a versenyeken sok olyasmi is volt, ami a hétköznapokon nemigen jön elő. Sajnos hatalmas nyelvtannáci vagyok, borzasztóan bántja a szemem, ha valaki nem ír helyesen.
2019. júl. 11. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Az egyelőre és az egyenlőre szavak keverése nem helyesírási hiba, hanem nyelvhelyességi.
2019. júl. 12. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Nekem középiskola elején elég rossz volt a helyesírásom. Aztán a magyartanáromtól kaptam egy gyakorlókönyvet, ami a problémás eseteket gyakoroltatta végig. Pát hét alatt el lehetett végezni. Így 3-asból 5-ös lettem a végére. Nem tudom, hogy ma még lehet-e azt vagy hasonló könyvet kapni. Szerintem már nem.
2019. júl. 12. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Szerintem is az olvasás az nem feltétlenül javítja a helyesírást, mondjuk talán nagyon fiatal korban még beivódhat, de olyankor tényleg a történetre, a tartalomra figyel az ember. Erre szerintem oda kell legalább egy kicsit figyelni, és tényleg nézegetni, ha valami kérdéses a számunkra, és a mai digitális korban tényleg nagyon meg van könnyítve a dolgunk.


A magam részéről mindenkinek azt javasolnám, hogy legalább kicsit figyeljen oda, nem kell elképesztő igényesség, de azért úgy mégis valamennyire...

2019. júl. 12. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Sajnálatos módon a helyesírást (is, mint minden mást) alapvetően befolyásol a tömegigény. Ha igényes környezetben vagy, a rossz helyesírásod folyton kellemetlen helyzetbe sodor, ez lesz a motiváció ahhoz, hogy legyőzd a lustaságos és akarj többet tudni. Ha pedig akarsz, meg fogod találni a módját, mert kérdezősködsz.

Ma azonban szinte diadalt ül a silányság, beszédben, írásban, cselekvésben, munkafolyamatban, az utcán és az ágyban is. Lassan ott tartunk, hogy vannak területek, ahol megszólnak, ha igényes vagy. Már hellyel közzel az írásban is. Ezért a belső motivációt is kikezdi a silány közeg, nemhogy adna. Természetes hát, ha a rossz helyesírás, értelmezhetetlen stílus teret nyer. Ezért van különös jelentősége annak, hogy akik még nem e silány közegben szocializálódtak, igényességüket - szelíd szóval - továbbadják.


Kérdező! Olvas és figyelj (régebbi írásokra). Kérdezz. Akarj jól és szépen - veretesen - írni. Nem azért, mert elvárás. Saját igényességedre, örömödre. Tanulj meg örülni annak, ha valamit (nemcsak írást!) jól megcsináltál. Akarj mindent jól megcsinálni. Ezek az akarások egymást erősítik. De ami ennél is több: azon túl, hogy szebb az életed, észre fogod venne, hogy jobban átlátod a környezeted, jobban megérted a folyamatokat, hatásokat, tehát jobban is fogsz rájuk reagálni. Ezt röviden úgy mondják: értelmesebb, boldogabb és eredményesebb lesz az életed. Ennek része, hogy igényes vagy saját helyesírásodra.

2019. júl. 12. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Biztosan megorrolnak rám az érintettek, de nekem nagyon muris azt elképzelni, hogy miközben a Csendes Dont olvasom, állandóan elemzem, hogy milyen helyesírási szabályokat lehetne felfedezni az olvasott szövegben. :)

Én azokkal vagyok, akik a sok olvasást tartják olyan tevékenységnek, amelynek tudatos odafigyelés nélküli járuléka a magabiztos helyesírás. Én is úgy voltam vele általános végére, hogy csak leírtam kétféleképpen, és tudtam, melyik a jó. Sőt, amikor már elkönyveltem, hogy nekem ez egy életre megvan, akkor jött a szövegszerkesztők időszaka, először ugye nem nagyon voltlehetőség egy pár hosszú magánhangzóra az angol billentyűzeteken, és nagy rémületemre elkezdtem elbizonytalanodni ezekben. :D

2019. júl. 13. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!