Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mikortól kezdett a világ...

Mikortól kezdett a világ modern lenni, maihoz hasonló világnézet, kultúra, viselkedésforma megjelenni?

Figyelt kérdés

Ha pl. történelmi filmeket nézek, akkor a középkori Európa egyértelműen egy másik civilizációnak tűnik mindenben, de ha mondjuk a késő 18. századot, meg a 19. századot látom filmekben ábrázolva, az sokkal közelebb áll a mi korunkhoz.


Akkor már majdnem minden olyannak tűnik az emberek viselkedésében, gondolkodásmódjában, mint manapság csak pl. autók meg villany helyett még lovak meg gyertya van.



2019. szept. 19. 20:48
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Eléggé fokozatos folyamat volt, már Dante és Villon is érezte, hogy a klasszikus lovagkor véget ért.


A 16. század már nem igazán volt középkorias, vidéken már sok mindenben a mai vidéket idézte, (erről szól gúnyosan a Don Quijote is, még egy mai olvasónak is nagyon "modern" hangulatú regénynek tűnik).


Puskapor elterjedése, Amerika felfedezése, a Reformáció, angol, holland polgárosodás mind hozzájárult ahhoz amitől az 1500-as, 1600-as évek már "modernebb" hatást keltenek.


A 19. század már valóban nagyon hasonlított a mi korunkra, de szerintem egyértelműen "mai világról" úgy 1920-tól beszélhetünk. Trianon, Szovjetunió, közembernél elektromosság bevezetése, autó, repülő, rádió stb.

2019. szept. 19. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Nagyjából a 18. századi felvilágosodással.
2019. szept. 19. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 TappancsMancs ***** válasza:
59%
1800 legfeljebb amikortól számolhatnánk, de inkább 1900-tól kezdett ténylegesen a mai jellegzetességeihez közelíteni.
2019. szept. 19. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Imádom az ilyen kérdéseket. Szíveskedj pontosan definiálni a modernséget, aztán készíts mértékrendet, amivel mérni lehet a különbségeket. Utána tárgyalhatunk.

Nagyjából hasonló probléma, ha még nem ismerjük a távolság mérésének módját és azt kérdezném, mekkora az utcánk. Nem tudod milyen utca, széle vagy hossza, és mi az hogy "mekkora". De várod a választ. Talán azt mondanám, nekem a születésem pillanata ez. Ami előtte volt, mind másé.

2019. szept. 19. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Wadmalac ***** válasza:
93%

Egy évesen voltál olyan hatvan-hetven centi magas, ma meg mondjuk 170.

Mikor volt az az időpont, amikor megnőttél?

2019. szept. 20. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Az egyik legjobb és legközérthetőbb ábrázolása a 19. századnak szerintem a híres francia rajzfilmsorozat, a Nyomorultak, Victor Hugo regénye alapján:


[link]


Nagyon jól eltaláltak a képi világot, a zenét, az emberek viselkedését stb.


A 19. század mai szemmel sok mindenben régies, de már egyértelműen a "modern kor" része volt.

2019. szept. 20. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Magyarországon talán az 1960-as évektől.


De itt van irodalom a témakörhöz szétbontva az egyes változásokra: [link]

2019. szept. 21. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Fokozatos volt,ma is tart. És még folyamtában belül is vannak elteresek.

Van ami tud fejlödni és van ami nem igazán.

Egy egyszerü halandó (te,én) nagyon tudunk örülni egy kőháznak,ahogy egy középkori ember is

Az emberiseg tud epiteni a Burj Khalifàt,de igazi szükseg nincsrá és vegső soron egy "kőház".

Nem nagy fejlődés legalábbis ház szinten. (Technologiailag igen)

Lovakkal és fábol készült kézi szerszámokkal nehezebben ment volna.


De pl a gondolkodás modúnk igen csak régimodi gud lenni. A muzulmánoknak vallási szempontból teljesen mindegy hogy 2019van. Az ~1500 éve lefektetett vallási alapokhoz nyúlnak vissza minden esetben. Ami nem igazán követte a társadalmi fejlődést (a nyugatit,keletit)

2019. szept. 26. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

A “modern” térhódítása valóban hosszú folyamat volt, és a Föld különböző részei, de még Európa különböző vidékei is eltérő időszakban és sebességgel modernizálódtak. Szerintem (és pl. Heller Agnes szerint is) a modern a funkcionális társadalom. Ezt úgy kell érteni, hogy a középkorban teljesen elfogadott és természetesnek gondolt születés által meghatározott társadalmi szerepeket a modern társadalomban élők már nem tekintik nyilvánvalónak, hanem azt tekintik helyesnek, hogy mindegy, hová születsz, bármi lehet belőled, ha a képességeid olyanok. Azért fogalmazok ilyen bonyolultan, mert ez a fajta esélyegyenlőség most sem teljes, az azonban nagyjából konszenzus, hogy annak kéne lennie. Na ez a modern! A premodern, középkorias gondolkodásban ez nem volt benne. Valóban a felvilágosodással szökött ez a fajta gondolkozás szárba, de az előzményei hosszan érlelték. Elsősorban a természettudományok fejlődése volt a fő oka annak, hogy az emberek elkezdtek kevésbé hinni istenben. A modern gondolkodáshoz szerintem hozzátartozik az is, hogy a tudományt tartjuk a hiteles narratívának a vallással szemben. (Vigyázat! a posztmodernhez már nem!!! Mielőtt valaki elkezdene gyalázni.)

Visszatérve az eredeti kérdésre nem lehet megmondani, mikortól modern a világ, a modernizáció egy hosszú évszázadokig tartó folyamat volt.

Az egyes ember azonban bizonyára meg tudja mondani, hogy személyes életébe mikor köszöntött be a “modern kor”. Nyilván minden generációnak máskor. Nekem pl. 1972-ben, amikor 10 éves voltam, és a tv-ben mutatták a müncheni olimpiai stadion tetőszerkezetét. Azt igen modernnek láttam.

2019. dec. 11. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Mikortól kezdett a világ modern lenni, maihoz hasonló világnézet, kultúra, viselkedésforma megjelenni?


Millió évek óta, mert előző emberiségek voltak előttünk!

2020. febr. 28. 03:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!