Mi a latin "co-" előtag ellentettje?

Figyelt kérdés

Mint amil a "co-operative", "co-axial" szavakban van



A "Columbo" névnek a "Sololumbo" vagy az "Alumbo" lenne az a változata amiben nem együtt lumbózik valakivel hanem egyedül?



2019. szept. 28. 16:31
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A co- prefix a cum (val-vel)-ből szármzik, ellentéte a sine (nélkül).

Az a Columbo-s mondat azonban komolytalanná teszi a kérdésedet.

2019. szept. 28. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A Columbo név és a "co-" előtag csak véletlen egybeesés.
2019. szept. 28. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
92%

Nyilvánvaló a Kolompár névben is ezt jelenti a az előtag.


Majd ha sétálsz a 8kerben éjszaka és le akarnak húzni... ordítsd hogy Sinelompár, és eltűnik az illető.

2019. szept. 28. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
72%

És a sine mivé fajul igekötőként? Mert olyan igék, amik sine- vagy sin- vagy si-vel kezdődnek, ilyen értelemben, mintha nem lennének.

Az összes s-betűset persze nem néztem át, pláne nem bármi mást, mondván, hogy bármivé alakult.

2019. szept. 28. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Az ellentettje a dis-, de csak jelentésében, valós szóhasználatban nem biztos, hogy fogsz példát találni, ami mindkettővel értelmes.


[link]

(táblázat alján)

2019. szept. 28. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem néztem meg az esetleges latin példákat, de a franciából ismerek néhányat: concorde/discorde, comparaître/disparaître stb. És ezek mind latin redetű szavak.

(Első válaszoló voltam.)

A sine szóval nem találsz szavakat, mint eredeti alakjában a cum szóval sem. Csak ott, ahol "co-" alakká változott.

Az olaszban pl. ez a "con" megfelelőj.e (Con té partiro)

2019. szept. 28. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
57%

A sine szóval nem találsz szavakat, mint eredeti alakjában a cum szóval sem. Csak ott, ahol "co-" alakká változott.

Mi ez a szóhajigálás marékkal a szembeszélbe? Hát pont azt kérdeztem, hogy a sine mivé fajult, mivel a cum is fajult. Erre nem a a válasz, hogy azért nem találok a sine szóval, mert a cum co és hasonlókká változott. :D Ez a porhintés. :D

Ha meg dis, arra angolból is van egy zsák. Congress/digress, a fenti franciák angol megfelelőjén kívül.

2019. szept. 29. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!